Refleksolog do leczenia pacjentów wykorzystuje metodę uciskania odpowiednich punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, nazywanych refleksami. Według refleksologii poszczególne punkty na wymienionych częściach ciała odpowiadają pracy określonych organów. Ich masaż ma poprawić pracę danych narządów i wyeliminować związane z nimi dolegliwości.
Podczas terapii refleksolog korzysta ze specjalnej mapy stóp i dłoni, która dzieli te części ciała na obszary. Każdy z zaznaczonych na takiej mapie obszarów ma odzwierciedlenie w pracy danego organu. Przykładowo na stopach znajdują się refleksy odpowiadające za pracę mózgu, płuc czy piersi. Dla uzyskania jak najlepszych efektów podczas terapii przepracowuje się wszystkie refleksy po kolei, z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Refleksolog uciska wybrane miejsca na stopach i dłoniach, co ma na celu poprawę zdrowia i samopoczucia.
Kiedy warto skorzystać z pomocy refleksologa? Zawsze wtedy, gdy czujemy taką potrzebę i wierzymy, że działania refleksologa mogą przynieść pożądany skutek. Terapia może pomóc w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości, będąc jednocześnie wsparciem leczenia konwencjonalnego.
Zwolennicy refleksologii przekonują, że ta metoda leczenia może być pomocna w leczeniu migren, bólów kręgosłupa, obrzęków, napięcia nerwowo-emocjonalnego, bólów pourazowych czy nadpobudliwości. Pozytywne stosowania refleksologii zaobserwowali alergicy i osoby zmagające się z infekcjami różnego typu. Refleksy na stopach i dłoniach mogą sygnalizować problemy zdrowotne, jeszcze zanim miały szansę się rozwinąć i zanim zostały zdiagnozowane jako choroba.
Niestety nie każdy może korzystać z zalet refleksologii. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są najczęściej problemy skórne takie jak grzybica, stany zapalne, owrzodzenia lub zakażenia miejsc poddawanych refleksoterapii.