Hirudoterapeuta to specjalista, który do leczenia różnych dolegliwości wykorzystuje pijawki. Zabieg polegający na przystawieniu specjalnych gatunków pijawek medycznych ma na celu pobudzić organizm do samoleczenia i wspomóc tenże proces wykazującymi dobroczynny wpływ substancjami pochodzącymi ze śliny pijawek. Hirudoterapeuta ma specjalistyczną wiedzę na temat pijawek, tego, kto i kiedy powinien je stosować, tak aby ich przykładanie przyniosło pożądany skutek.
Do zabiegu hirudoterapii wykorzystuje się specjalnie wyhodowane w sterylnych warunkach w laboratoriach, pijawki medyczne. Najczęściej seria obejmuje od 5 do 10 pijawek. W trakcie terapii pijawka przystawiana jest w ściśle określone miejsce i tam pozostaje. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 30 do nawet 180 minut. Zabieg uważa się za zakończony w momencie, gdy pijawki samoistnie odpadną od ciała pacjenta.
Kiedy skorzystać z pomocy hirudoterapeuty? Hirudoterapia nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, jednak może być stosowana jako terapia uzupełniająca w leczeniu żylaków, nadciśnienia, miażdżycy, chorób płuc czy trudno gojących się ran. Pijawki znajdują także zastosowanie w kosmetologii. Wskazaniami do umówienia wizyty u hirudoterapeuty jest również zakrzepica i inne choroby zakrzepowo-zatorowe, obrzęk powypadkowy, ropień i czyrak, choroba skóry, zapalenie stawów, jak i przewlekły ból.
Produkowane przez pijawki substancje wykazują właściwości obniżające krzepliwość krwi i niszczące istniejące skrzepy, regulujące ciśnienie krwi, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo, detoksykujące, uspokajające oraz poprawiające ukrwienie i dotlenienie komórek ciała.
Zabieg hirudoterapii nie jest dla każdego. Przeciwwskazaniem do stawiania pijawek jest ciąża, hemofilia, anemia, hipotonia i alergia. Nie przykłada się ich również osobom, które mają nadżerki i krwawienie z układu pokarmowego, nowotwór, przyjmują leki rozrzedzające krew, jak również dzieciom poniżej 10. roku życia i pacjentom z zaburzeniami psychicznymi.






































