Aromaterapia to kuracja polegająca na leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe lub skórę. Olejki eteryczne w zależności od rodzaju i części rośliny, z jakiej powstały, mają swoje unikalne właściwości. Ekspertem w zakresie ich stosowania jest specjalista aromaterapii. Aromaterapeuta ma fachową wiedzę na temat tego, jak i kiedy stosować dany olejek eteryczny, aby kuracja przyniosła pożądany skutek. Podczas konsultacji dobiera olejek eteryczny indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz udziela rad i wskazówek w zakresie jego zastosowania i dawkowania.
Terapia olejkami eterycznymi może odbywać się na kilka różnych sposobów. Jednymi z najpopularniejszych metod aromaterapii są: inhalacja, masaż, kąpiel aromaterapeutyczna oraz okłady. Inhalacja, zarówno w postaci parówek, jak i wdychania podgrzanej w specjalnym kominku esencji pomaga w leczeniu przeziębień i poprawia nastrój, z kolei masaż olejkiem z dodatkiem esencji zapachowych dobrze działa na skórę i wspomaga leczenie chorób wewnętrznych. Kąpiele aromaterapeutyczne sprawdzą się przy redukcji stresu oraz przy problemach natury psychologicznej. Specjalista aromaterapii w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta doradzi, która z metod aromaterapii sprawdzi się w jego przypadku najlepiej.
Kiedy warto skorzystać z pomocy aromaterapeuty? Wskazaniami do aromaterapii są zaburzenia układu oddechowego takie jak ból gardła, przeziębienie, kaszel czy infekcje dróg oddechowych. Zabiegi aromaterapeutyczne pomogą pomóc zredukować stres i pozbyć się bezsenności. Są zalecane także osobom, które cierpią na choroby skóry takie jak egzema, opryszczka czy grzybica.
Niektóre olejki eteryczne mogą wywoływać działanie niepożądane takie jak bóle głowy, nudności czy podwyższone ciśnienie, dlatego przed rozpoczęciem aromaterapii należy skonsultować się ze specjalistą aromaterapii i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania wybranego olejku eterycznego.