Homeopatia zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Często mylona z ziołolecznictwem, jednak homeopatia to metoda leczenia nie tylko ziołami, ale również innymi naturalnymi substancjami, w tym minerałami i surowcami pochodzenia zwierzęcego. Homeopata zajmuje się leczeniem zgodnie z zaleceniami tej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, przy czym traktuje organizm człowieka jako całość. Specjaliści z zakresu homeopatii uważają, że wszystkie układy i narządy tworzą jedną dużą sieć. Dobierając właściwą dla pacjenta metodę leczenia, uwzględniają także wpływ psychiki na jego zdrowie i samopoczucie fizyczne.
Do terapii homeopatycznej wykorzystuje się wyłącznie leki pochodzenia naturalnego, żadnych sztucznie wytworzonych substancji. Homeopatia jest systemem leczenia opartym na zasadzie podobieństwa – zgodnie z myślą „podobne leczy podobne”. Według tej zasady, jeśli podanie określonej dawki leku (substancji) wywołuje określone objawy (np. katar), to leczy on chorobę, która daje takie same symptomy (np. przeziębienie). Homeopata traktuje każdego pacjenta indywidualnie, dobierając dla niego metodę leczenia właściwie do zgłaszanych objawów.
Kiedy warto skorzystać z pomocy homeopaty? Homeopatia może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń, przy wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Do najpopularniejszych chorób, które leczy się metodami homeopatycznymi, zalicza się: przeziębienie, grypa, kaszel, astma, zapalenie skóry, katar sienny, alergie, artretyzm, wysokie ciśnienie krwi, a także depresję, lęki i stres.
Nie ma przeciwwskazań do zastosowania leczenia homeopatycznego pod warunkiem, że jest ono przeprowadzane prawidłowo, przez doświadczonego i mogącego pochwalić się szeroką wiedzą homeopatę. Homeopatia prowadzona zgodnie z prawami i zasadami homeopatii nie ma skutków ubocznych i niepożądanych. Warto jednak jej wdrożenie wcześniej skonsultować z lekarzem, który wykluczy ewentualne powikłania po podaniu niektórych substancji.














