Urynoterapia – czy mocz rzeczywiście ma prozdrowotne działanie i jest sens go pić?
Urynoterapia jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych, ale zarazem najstarszych metod medycyny alternatywnej. Stosuje się ją zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zwolennicy urynoterapii przekonują, że mocz to cenny i jednocześnie naturalny lek na wiele różnych dolegliwości. Jak wygląda leczenie za pomocą urynoterapii i na jakie problemy działa? Sprawdź!
Na ten moment brakuje jakichkolwiek wiarygodnych dowodów na to, że urynoterapia naprawdę działa. Mało tego, jak się okazuje, picie moczu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Pojawia się więc pytanie, dlaczego niektórzy decydują się mimo wszystko skorzystać z urynoterapii? Powody są różne, ale najczęściej dotyczą one wiary w niekonwencjonalne metody leczenia i silne przekonanie o tym, że większe korzyści niesie stosowanie naturalnych sposobów leczenia niż przyjmowanie leków z apteki.
Na czym polega urynoterapia?
Urynoterapia to metoda leczenia moczem. Do jej stosowania skłania przeświadczenie, że własny mocz to doskonały lek na dolegliwości różnego pochodzenia. Według osób, które zdecydowały się przetestować działanie urynoterapii na sobie, mocz jest bogaty w wiele korzystnych dla zdrowia substancji. Podkreślają, że znajdują się w nim witaminy, składniki mineralne, a także hormony i enzymy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szerokie spektrum działania przypisują mocznikowi, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.
Jak wiadomo, w urynie występują również substancje toksyczne. Według wyznawców urynoterapii ich ilość jest niewielka, więc wprowadzone ponownie do organizmu nie są w stanie mu zaszkodzić. Przeciwnicy takiej formy leczenia jednak twierdzą, że znajdujące się w moczu składniki organizm odrzucił, zatem nie powinno się ich ponownie przyswajać.
Urynoterapia – dlaczego ludzie piją mocz?
Choć ludzie piją mocz od setek lat, to nie ma dowodów na to, że niesie to za sobą jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Mimo to wskazują je osoby, które się w ten sposób leczyły. Dlatego można się spotkać, z tym że mocz:
- likwiduje ogniska zapalne w organizmie,
- przyspiesza gojenie ran w obrębie jamy ustnej,
- wspiera proces regeneracji komórek organizmu,
- poprawia wzrok,
- rozpuszcza złogi,
- likwiduje problemy skórne,
- wspomaga w walce z nowotworami,
- leczy wrzody,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- wspiera zdrowie tarczycy,
- normalizuje poziom cukru we krwi,
- pomaga w leczeniu depresji.
W niektórych miejscach mocz jest alternatywą dla wody, gdy dostęp do niej jest mocno ograniczony, np. podczas klęsk żywiołowych czy po katastrofach. W takich sytuacjach mocz nie jest używany w celach leczniczych, a do jego picia skłania chęć przeżycia.
Techniki urynoterapii
Mocz w zakresie urynoterapii wykorzystywany jest na kilka różnych sposobów. Do najpopularniejszych należą takie jak:
- nacieranie całego ciała moczem,
- stosowanie okładów z moczu,
- wewnętrzna terapia moczem.
Sposób przyjmowania uryny, jak również jej dawkowanie w dużej mierze zależy od problemu, z jakim zmaga się dana osoba. Przykładowo picie moczu rekomendowane jest przy schorzeniach jamy ustnej takich jak próchnica, chorobie wątroby i nerek czy kamicy, z kolei nacieranie nim ciała sprawdza się w przypadku kłopotów ze skórą.
Wskazania do urynoterapii
W medycynie ludowej picie i przykładanie moczu zaleca się w przypadku takich dolegliwości jak:
- ból i obrzęk,
- ugryzienia i ukąszenia,
- poparzenia,
- trudno gojące się rany,
- alergia,
- trądzik,
- wysypka,
- stany zapalne skóry,
- klasyczne infekcje,
- choroby serca,
- migrena,
- niestrawność.
Urynoterapia a nowotwory
Ostatnio coraz więcej się mówi o pozytywnych rezultatach picia moczu w ramach walki z nowotworem. Natrafić można na pseudonaukowe dowody dokumentujące przypadki wyleczenia nowotworów różnego typu. Naukowcy z kolei przeprowadzili badania na myszach z rozwiniętym rakiem skóry, które polegały na wstrzykiwaniu im pod skórę moczu. Jak się okazało, działanie to przyczyniało się do zmniejszenia wielkości guzów, ale nie wpływało na długość życia gryzoni.
Skąd więc wzięło się przekonanie, że mocz jest w stanie wyleczyć z raka? Według głównej teorii w urynie pacjentów onkologicznych znajdują się białka pełniące funkcję antygenów danego typu nowotworu. Spożycie ich prowadzi do wystąpienia w organizmie reakcji obronnej, która teoretycznie ma skutkować zneutralizowaniem komórek nowotworowych.
Koncepcja po części jest prawdziwa, ponieważ w moczu rzeczywiście występują antygeny. Z drugiej strony jednak ich wpływ na organizm jest wątpliwy.
Przeciwwskazania do urynoterapii
Tak samo jak w przypadku innych terapii, tak i przy urynoterapii występuje szereg przeciwwskazań do jej stosowania. Odradza się korzystanie z tej metody osobom nadużywającym alkoholu. Moczu nie powinno się pić w trakcie przyjmowania leków przeciwbólowych, psychotropowych, przeciwdepresyjnych, jak i antybiotyków. Przeciwwskazaniem jest również chemioterapia i radioterapia.