Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się leczeniem i profilaktyką schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Za pomocą specyficznych technik i metod psychoterapeutycznych w oparciu o relację terapeutyczną stara się pomóc pacjentowi powrócić do zdrowia. Dobiera je stosownie do problemu i stopnia jego nasilenia, który został wcześniej właściwie zdiagnozowany.
Do najpopularniejszych metod psychoterapeutycznych zalicza się terapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, humanistyczną, systemową czy terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach. W przypadku każdej z nich psychoterapeuta ma bezpośredni kontakt z pacjentem. Celem terapii jest zmiana postawy i poprawa zdolności radzenia sobie z emocjami.
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Psychoterapia pomaga w leczeniu depresji, nerwicy, stanów lękowych, fobii, zaburzeń żywienia, a także innych zaburzeń na tle psychicznym. Na wizytę do psychoterapeuty powinny się umówić osoby, które nie radzą sobie emocjonalnie z niektórymi sytuacjami, które pojawiły się np. po śmierci bliskiej osoby, na skutek utraty pracy czy uzależnienia od kogoś lub czegoś. Psychoterapia może przynieść także skutek w leczeniu niektórych chorób, w tym m.in. migreny i astmy.
Skuteczność psychoterapii zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest dobór rodzaju terapii do problemu. Ponadto pacjent powinien być zaangażowany w terapię i odpowiednio zmotywowany, jak również musi ufać psychoterapeucie i mieć z nim dobre relacje, wtedy psychoterapia pomoże przepracować problem i raz na zawsze się go pozbyć. Warto być jednak świadom, że psychoterapeuta nie da nam gotowych rozwiązań, jedynie będzie próbować naprowadzić nas na właściwą drogę, wskazać możliwości, z jakich możemy skorzystać i odkryć tkwiący w nas potencjał.
Jeśli psychoterapeuta uzna, że psychoterapia może przynieść pożądany skutek i w żaden sposób nie zaszkodzi pacjentowi, nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.








