Specjalista larwoterapii leczy trudno gojące się rany przy zastosowaniu larw much. Larwoterapia jest alternatywną metodą oczyszczania ran – zamiast skalpela ranę czyszczą larwy much. Do terapii najczęściej używa się larw muchy Lucilla Sericata. Żywią się one jedynie bakteriami i martwą tkanką, dlatego nie ma ryzyka, że zajmą zdrowe ciało. Specjalista larwoterapii ocenia ranę i w zależności od jej stanu kwalifikuje pacjenta do zabiegu lub odradza jego wykonanie.
Przed rozpoczęciem larwoterapii, konieczne jest dokładne oczyszczenie rany z nadmiaru martwiczej tkanki, wysięku i ropy. Następnie na wskazane miejsce nanosi się opatrunek z larw lub woreczek wypełniony po brzegi larwami. Terapia może powodować u pacjenta lekki dyskomfort.
Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty larwoterapii? Wskazaniem do umówienia wizyty jest obecność na ciele zainfekowanych ran, które zawierają martwą tkankę, a podjęte do tej pory metody ich leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Przykładowo leczenie larwami much stosuje się w przypadku odleżyn, miejsc po amputacji czy ran pourazowych i pooperacyjnych. Zwolennicy larwoterapii wskazują na pozytywne efekty jej stosowania w terapii stopy cukrzycowej, owrzodzeń nowotworowych i zakażeń układu kostnego.
Stosowane w larwoterapii larwy much usuwają z rany bakterie, także te odporne na antybiotyki takie jak paciorkowce czy gronkowiec złocisty. Ponadto produkowane przez nie wydzieliny wykazują działanie regeneracyjne i stymulujące proces gojenia. Dowody wskazują, że larwoterapia skraca czas gojenia rany o 6-7 dni i pozwala wyleczyć niemal 90% przypadków, w których inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Larwoterapia nie jest dla każdego. Przeciwwskazaniami do jej stosowania jest aktywne krwawienie z rany, koahulopatia czy nadmierny wysięk z tkanki.


























