Irydolog zajmuje się oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu oka, a konkretnie jego tęczówki. W myśl irydologii tęczówka oka połączona jest z każdym organem ciała za pomocą nerwów, dzięki czemu wszelkie zmiany tęczówki odzwierciedlają stany chorobowe organizmu. Tęczówka podzielona jest na pola, co umożliwia irydologowi określenie funkcjonowania konkretnych narządów i układów w organizmie człowieka.
Badanie irydologiczne polega na delikatnym oświetleniu oczu małą lampką i wykonanie dobrej jakości zdjęcia, które później w powiększeniu na ekranie komputera jest dokładnie analizowane przez irydologa. Zarówno prawe, jak i lewe oko mają inną mapę irydologiczną. Zdrowy człowiek ma gładką tęczówkę, bez żadnych zniekształceń, z kolei na tęczówce cierpiącego na różne schorzenia mogą pojawić się przebarwienia czy zagłębienia powierzchni w sektorze konkretnego narządu. Diagnoza irydologiczna pozwala określić zarówno przebyte i występujące choroby, jak i skłonności chorobowe.
Kiedy warto skorzystać z pomocy irydologa? Do irydologa zwykle przychodzą osoby, u których występują obniżające jakość i komfort życia objawy, ale badania diagnostyczne i specjaliści z zakresu medycyny nie są w stanie stwierdzić, co im tak naprawdę dolega. Z jego pomocy korzystają też zdiagnozowani pacjenci, których stan pomimo zastosowanego leczenia nie poprawia się lub wręcz pogarsza.
Irydologia może pomóc wskazać predyspozycje do niektórych schorzeń, a co za tym idzie, umożliwić dobór kuracji wzmacniającej i wdrożenie działań mających na celu uniknięcie rozwoju choroby. Podczas badania mogą zostać wykryte toczące się w organizmie choroby, przyczyny nerwobóli czy zaburzeń układu odpornościowego.
Badań irydologicznych nie przeprowadza się u dzieci poniżej 4. roku życia z prostego powodu – ich tęczówka nie jest jeszcze w pełni wykształcona. W przypadku osób dorosłych nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, jednak wszelkie kuracje i metody leczenia zdiagnozowanych dolegliwości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.





