Koloroterapia – leczenie kolorami. Jak kolory wpływają na zdrowie?
Koloroterapia, zwana również chromoterapią, to niekonwencjonalna metoda leczenia kolorami stosowana już w starożytności. Okazuje się, że kolory mogą mieć różnoraki wpływ na nasze samopoczucie – jedne uspokajają i wyciszają, inne wprost przeciwnie, denerwują i drażnią. Oddziałują nie tylko na naszą psychikę, ale także ciało i umysł. Choć koloroterapia nie jest odrębną metodą terapeutyczną, to może stanowić uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Sprawdź, co warto wiedzieć o leczeniu kolorami.
Kolory mają wielką moc i mogą odzwierciedlać nasz stan ducha. Czasem nieświadomie sięgamy po ubrania, które w aktualnym momencie odzwierciedlają nasz nastrój. W chwilach radości otaczamy się ciepłymi barwami, z kolei mając zły nastrój, preferujemy odcienie szarości i czerni. Nie bez powodu zresztą czarny jest kolorem żałoby, a symbolizująca cnotę i czystość biel jest kolorem sukni ślubnych panien młodych.
W codziennym życiu posługujemy się kolorami, wyrażając uczucia czy opisując różne sytuacje. Pewnie znasz powiedzenie, że ktoś myśli o niebieskich migdałach, wpadł w czarną rozpacz albo patrzy na świat przez różowe okulary. Barwy wpływają także na nasze zdrowie i pomagają pozbyć się wielu uporczywych dolegliwości.
Koloroterapia – co to jest?
Mówiąc w dużym skrócie, koloroterapia polega na eksponowaniu zmysłu wzroku na odpowiednie barwy. Jak nietrudno się domyślić, metoda ma wykazywać dobroczynny wpływ na nasz organizm, tj. uspokajać, relaksować czy pobudzać, a także wspierać naturalnie zachodzące w organizmie procesy i wspomagać go w walce z chorobą. Według założeń koloroterapii otaczając się konkretnymi barwami, możemy sprawić, że będziemy mieć więcej energii i chęci do życia.
Współczesna koloroterapia jest jedną z metod medycyny alternatywnej, która cieszy się największym zainteresowaniem zwolenników takich form leczenia. Jej popularność wynika z dwóch powodów – jest tania i bezpieczna dla zdrowia. Nie powinno się jednak rezygnować z konwencjonalnego leczenia na rzecz koloroterapii, a raczej stosować ją jako jego uzupełnienie.
Jak działa koloroterapia?
Słońce emituje światło o różnych częstotliwościach. Światło padając na pryzmat krystaliczny, ulega załamaniu i dzieli się na siedem barw w formie widma. W praktyce tylko niewielką część widma elektromagnetycznego można zauważyć gołym okiem. Każdej barwie odpowiada fala światła o określonej długości. Fale światła przenikają naszą skórę i stymulują pracę poszczególnych narządów.
Według osób stosujących chromoterapię światło pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych o różnorakim podłożu. Spowalnia procesy starzenia się organizmu i stymuluje pracę układu immunologicznego. Ponadto pozytywnie wpływa na samopoczucie, które ma ogromne znaczenie w walce z dolegliwością. Zabiegi z użyciem światła przeprowadzane są na osobach dorosłych, ale także na dzieciach, w tym w szczególności dzieciach z niepełnosprawnością umysłową.
Koloroterapia – znaczenie kolorów
Każdemu kolorowi przypisuje się inne działanie:
- biały – łagodzi nerwy i stres, przynosi spokój, poprawia samopoczucie, daje poczucie bezpieczeństwa, odbija negatywną energię. Warto wykorzystać go, gdy jesteśmy przygnębieni lub cierpimy na depresję. Nadmiar koloru białego może sprawiać wrażenie chłodu i izolacji.
- czarny – wykazuje uspokajające działanie, dlatego jest pomocny w leczeniu nerwic. Czerni nie należy stosować w nadmiarze, gdyż może nasilać melancholię i stany depresyjne.
- brązowy – daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Nadmiar odcieni brązu jest niewskazany, gdyż może powodować smutek, a w skrajnych przypadkach nawet wywoływać stany depresyjne.
- czerwony – to kolor namiętności, ambicji i żywotności. Wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, poprawia krążenie. Warto wykorzystywać go w przypadku przeziębienia czy anemii. Kolor czerwony w nadmiarze może skłaniać do agresji.
- niebieski – chłodzi, wycisza i uspokaja. Obniża ciśnienie krwi i napięcie mięśniowe. Ułatwia przemianę materii, pracę serca i usprawnia pracę układu krążenia. Może być stosowany w przypadku migren i chorób, którym towarzyszy gorączka. Niebieski stosowany w nadmiarze może działać przygnębiają
- pomarańczowy – mobilizuje do działania, dodaje energii, pozwala optymistycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Wspiera pracę układu trawiennego, reguluje ciśnienie tętnicze, poprawia kondycję skóry. Kolor pomarańczowy nie jest najlepszym wyborem dla osób znerwicowanych, odczuwających wewnętrzny niepokó
- zielony jasny – uspokaja, relaksuje, optymistycznie nastraja, łagodzi wszelkiego rodzaju konflikty i napię Wspomaga leczenie infekcji bakteryjnych i wirusowych, obniża gorączkę.
- zielony ciemny – działa kojąco na układ nerwowy, uwrażliwia na problemy innych. Ciemnym zielonym warto otaczać się w przypadku chorób serca i oczu, a także nadciśnienia.
- granatowy – wspomaga koncentrację, dlatego jest szczególnie polecany osobom uczącym się i pracującym umysłowo. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób gardła i tarczycy. Nie powinno się go stosować w przypadku chorób płuc.
- żółty – dodaje energii i optymizmu, ułatwia zapamiętywanie. Jest lekarstwem na stres, przemęczenie czy przeziębienia. Wywiera pozytywny wpływ na układ trawienia. Żółtym nie powinny się otaczać osoby nerwowe, gdyż może zbytnio je pobudzać.
- indygo – wykorzystywany do leczenia chorób o podłożu neurologicznym, wspomaga leczenie chorób oczu, górnych dróg oddechowych, zatruć, migreny oraz stanów zapalnych uszu, nosa i gardł
- szary – odpręża i wycisza, pozwala się odizolować. Nadmiar szarości może przyczynić się do uczucia izolacji i przygnębienia.
- różowy – wzbudza optymizm, uspokaja emocje, poprawia samopoczucie, wprawia w dobry nastrój. Powinny się nim otaczać osoby przygnębione, osłabione, cierpiące na brak apetytu.
- brzoskwiniowy – dodaje energii, wprawia w dobry nastrój, pobudza do myślenia. Zalecany osobom odchudzającym się i mającym problemy trawienne.
- fioletowy – pozytywnie wpływa na system nerwowy, reguluje wydzielanie hormonów, łagodzi objawy bezsenności. Barwa fioletowa pozwala złagodzić bóle głowy, w tym również silne bóle migrenowe.
Czy koloroterapia na pewno działa?
Skuteczność koloroterapii nie została potwierdzona naukowo. Nie ma żadnych dowodów na to, że barwy w jakikolwiek sposób wpływają na nasze zdrowie czy samopoczucie. Doniesienia płynące z badań nierzadko są ze sobą sprzeczne, przez co trudno jest orzec jednoznaczny werdykt w tej sprawie. Sytuację w dodatku komplikuje fakt, że w różnych kulturach kolory posiadają inne znaczenia. Dlatego rekomendacje dla stosowania danego koloru wynikają wyłącznie ze spostrzeżeń zwolenników koloroterapii.