Głodówka lecznicza – na czym polega i jakie efekty daje?
Głodówka lecznicza to całkowite świadome powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów. Jest to jedna z metod medycyny alternatywnej, która ma być sposobem na wyleczenie wielu schorzeń, pozbycie się uciążliwych objawów, a także poprawę wyglądu i samopoczucia. Nie ma jednoznacznych dowodów na jej skuteczność, wiadomo jednak, jakie zagrożenia za sobą niesie. Sprawdź, kiedy pomóc może głodówka i czy w ogóle warto ją podejmować.
Głodówka, podobnie zresztą jak każda inna dieta, ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Przedstawiciele pierwszej grupy przekonują, że post pomógł im oczyścić organizm z toksyn, z kolei zdaniem reprezentantów tej drugiej zaprzestanie jedzenia, zamiast pomóc, prowadzi do wyniszczenia organizmu. Kto ma rację? Jakie efekty daje głodówka lecznicza?
Czym jest głodówka lecznicza?
Głodówka jest traktowana przez medycynę konwencjonalną jako metoda wspomagająca leczenie chorób o różnorakim podłożu. Osoba, która się jej podejmuje, przez określony czas musi całkowicie powstrzymać się od jedzenia czegokolwiek. W tym okresie może pić tylko wodę. W niektórych formach głodówki leczniczej dopuszcza się picie soków owocowych i warzywnych oraz ziołowych herbatek.
Jak długo powinna trwać głodówka lecznicza? Nie ma w tym zakresie żadnych rekomendacji, jest to kwestią indywidualną. W zależności od potrzeb i fizycznych możliwości organizmu może zatem trwać zarówno 3 dni, jak i cały miesiąc.
Głodówka lecznicza – po co się ją robi?
Wbrew temu, co myślą niektórzy, głodówkę nie robi się po to, by pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz by oczyścić organizm z wszelkich toksycznych substancji, które się w nim zmagazynowały. Każdego dnia z jedzeniem i wdychanym powietrzem do organizmu przedostają się groźne dla zdrowia toksyny, które mogą stać się bezpośrednią przyczyną wystąpienia uciążliwych objawów takich jak ból głowy, problemy żołądkowe czy kłopoty z krążeniem, a nawet rozwoju chorób infekcyjnych i autoimmunologicznych. Według zwolenników głodówki leczniczej po zaprzestaniu jedzenia organizm po pewnym czasie zaczyna spalać i wydalać to, co zmagazynował, razem z toksynami.
Rodzaje głodówek
Są różne formy głodówek. Do najczęściej stosowanych należą:
- głodówka odchudzająca – powinna trwać krótko, maksymalnie 2-3 dni. Stosowana jest celem zrzucenia zbędnych kilogramów i odzyskania utraconej formy. Choć prowadzi do utraty wagi, to trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia po jej zakończeniu efektu jo-jo;
- głodówka lecznicza – zalecana przy niektórych chorobach jako sposób na wyleczenie. Nie powinna trwać dłużej niż 6-7 dni;
- głodówka oczyszczająca – stosowana w ramach diety odchudzającej. Robi się ją po to, by zmobilizować organizm do usunięcia toksyn. Rekomendowany czas takiej głodówki to 2 dni.
Głodówka lecznica – efekty
Efekty głodówki mogą być różne i w dużej mierze zależą od celu jej stosowania. Dzięki głodówce leczniczej następuje detoksykacja. Organizm się oczyszcza, przez co można się dużo lepiej poczuć. Z kolei głodówka odchudzająca raczej bardziej szkodzi, niż pomaga. Kilkudniowe głodzenie się może sprawić, że później będzie się jeść w ilościach dużo większych niż wcześniej, co doprowadzi do efektu jo-jo, czyli nastąpi powrót do dawnej wagi. Spore znaczenie ma tutaj również czas trwania głodówki – długa głodówka może przynieść odwrotne skutki do oczekiwanych.
Kto powinien zastosować głodówkę leczniczą?
Zwolennicy diety opierającej się na piciu jedynie wody zalecają jej stosowanie w przypadku bardzo wielu chorób. Ich zdaniem pomoże ona m.in. na kamicę nerkową i żółciową, zapalenie jelita grubego, wrzody, a nawet zapalenie nerek. Rekomendują spróbowanie głodówki osobom, które cierpią z powodu chorób układu krążenia, np. reumatyzmu albo oddechowego, w tym astmy. Wskazaniem do zastosowania postu są także niektóre nowotwory i choroby układu odpornościowego. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność głodówki w leczeniu wymienionych chorób.
Głodówka lecznicza – wady
Założenie jest takie, że głodówka lecznicza ma pomóc, ale niestety może też zaszkodzić. Zbyt długie niejedzenie może doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu i wystąpienia uczucia zmęczenia. Można stracić humor, być ciągle rozdrażnionym, apatycznym i agresywnym.
Niestety post może również spowodować zaburzenia odżywiania i spowolnić metabolizm. Przez głodówkę obniża się wydajność organizmu, co prowadzi do niezdolności do robienia czegokolwiek. Dlatego właśnie podejmując ją, trzeba być bardzo ostrożnym i nie przesadzać z długością jej trwania.
Jakie są przeciwwskazania do głodówki leczniczej?
Głodówka lecznicza z pewnością nie jest dla każdego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do głodówki leczniczej są:
- anemia,
- okres dorastania,
- ciąża i karmienie piersią,
- niedowaga,
- anoreksja,
- wyniszczenie organizmu,
- choroby przewlekłe.
Przed rozpoczęciem postu należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania. Zrezygnować z jedzenia na jakiś czas można dopiero w momencie, gdy okaże się, że jest się w pełni zdrowym.