Chińska medycyna naturalna – metody leczenia. Jak zioła mogą pomóc w leczeniu chorób i ich objawów?

Chińska medycyna naturalna to jedna z najstarszych metod oddziaływania na zdrowie człowieka. Niegdyś stosowana wyłącznie w Chinach, z czasem została rozpowszechniona w Europie i Ameryce Północnej. Tradycyjne chińskie praktyki medyczne obejmują przede wszystkim różne formy medycyny ziołowej, ale nie tylko. Pacjentów leczy się także przy pomocy akupunktury i masaży, ponadto zaleca się im stosowanie specjalnych terapii dietetycznych.

Chińska medycyna – główne założenia

Według założeń tradycyjnej medycyny chińskiej organizm człowieka to mały mikrokosmos, który wypełniony jest energią życiową (chi, Qi). Chi jest symbolem wszystkich form istnienia i daje siłę do życia. Energia ta krąży przez kanały zwane meridianami, które mają rozgałęzienia powiązane z różnymi organami ciała. Jednym z podstawowych warunków zdrowia jest prawidłowe krążenie Chi. Jakiekolwiek zaburzenia w tym zakresie mogą prowadzić do różnych chorób.

Naturalna medycyna chińska ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Niektórzy sceptycznie podchodzą do tej metody leczenia ze względu na fakt, że teoria tej nauki nie jest oparta na wiedzy naukowej. Kontrowersje budzi również to, że osoby praktykujące chińską medycynę często nie zgadzają się ze sobą co do sposobów diagnozy i leczenia. Trzeba podkreślić też brak jednoznacznych dowodów potwierdzających efektywność medycyny chińskiej.

Postrzeganie choroby przez chińską medycynę

W medycynie chińskiej zakłada się, że choroba to efekt blokady przepływu energii lub braku równowagi energetycznej w organizmie. Zdrowie oznacza, że między dwoma pierwotnymi i przeciwnymi, lecz uzupełniającymi się siłami: Yin (element żeński) i Yang (element męski) zachowana jest równowaga. Według dawnych wierzeń życie człowieka rozgrywa się wśród napięć między tymi siłami.

Chińczycy uważają, że choroby same w sobie nie istnieją. Są tylko ludzie, którym brakuje energii zawartej w otoczeniu. Według nich niepożądane dolegliwości są formą manifestacji stanu organizmu. Zgodnie z tą myślą uważają, że przyczyna problemu może znajdować się nie w ciele człowieka, a daleko poza nim.

Leczenie w chińskiej medycynie naturalnej powinno odbywać się w sposób kompleksowy i obejmować wszystkie sfery, zarówno tą fizyczną, jak i psychiczną. Prawdopodobnie właśnie z tego stylu medycyny tradycyjnej wywodzi się powiedzenie, że choroba zaczyna się w głowie.

Terapie chińskiej medycyny naturalnej

W ramach naturalnej medycyny chińskiej wykorzystuje się różne techniki lecznicze. Wszystkie je łączy jedno, a mianowicie każda bazuje na zjawisku energii życiowej Chi. Głównym celem stosowania każdej terapii jest przywrócenie harmonii w przepływie energii.

Ziołolecznictwo

AdobeStock 60659389 - LeczNaturalnie.pl
Mandarin calligraphy script on rice paper describing acupuncture chinese medicine as a traditional and effective medical solution.

Cała medycyna chińska opiera się na leczeniu ziołami. Zaleca się ich przyjmowanie pod różną postacią: wywarów, naparów, odwarów, nalewek, a nawet tabletek. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystuje się ponad 400 gatunków roślin. Różne części ziół mają różny wpływ na organizm.

Istnieją niezliczone kombinacje ziół, a ich doborem do problemu zajmują się specjaliści z zakresu medycyny chińskiej. Każdy pacjent otrzymuje swoją własną recepturę ziołową, która jest dostosowana do stanu jego zdrowia i potrzeb organizmu.

Akupunktura

Kolejną formą terapii w chińskiej medycynie naturalnej jest akupunktura. Polega ona na wbijaniu na różną głębokość bardzo cienkich igieł przez skórę w określonych obszarach ciała, w celu uzyskania odpowiedniego efektu leczniczego. Mają za zadanie stymulować lub hamować działanie organów, w zależności od potrzeb. Akupunktura pozwala przywrócić równowagę energetyczną w organizmie.

Terapia manualna

AdobeStock 158340903 - LeczNaturalnie.pl
Body massage and spa treatment in modern salon with candles. Body care concept, masseur hands close up

Medycynie chińskiej znanych jest wiele różnych stylów masażu. Jednym z najpopularniejszych jest masaż Tui Na, który wykazuje właściwości terapeutyczne i jest często praktykowany w ośrodkach zdrowia. Masażysta, znając dolegliwość pacjenta, jest w stanie rozpoznać, gdzie dokładnie występują kłopoty z przepływem energii. Dzięki temu może skupić się na tych obszarach, doprowadzając do usprawnienia przepływu i odzyskania równowagi energetycznej.

Dietetyka

W naszej kulturze zasady żywieniowe zmieniały się na przestrzeni wieków, a w Chinach są takie same od tysiącleci. Chińscy terapeuci kładą nacisk na dostosowanie sposobu żywienia do wieku, stanu zdrowia i kondycji, nie narzucają ścisłego trzymania się określonej diety. Kluczem do zdrowego życia jest jedzenie lekkostrawnych posiłków, w odpowiednich ilościach i o właściwej porze. Niewskazane są produkty tłuste (w tym smażone), przetworzone, konserwy, a także zawierające sztuczne słodziki, barwniki oraz środki zapachowe. Nie powinno się też jeść czerwonego mięsa i potraw przygotowywanych w mikrofali.

Ćwiczenia Qigong

AdobeStock 213691742 - LeczNaturalnie.pl
Board with needles for acupuncture on bamboo mat

Specjaliści z zakresu medycyny chińskiej polecają swoim pacjentom jeszcze specjalną gimnastykę energetyczną, która pomaga zapanować nad energią życiową i osiągnąć równowagę ciała i duszy. Każda pozycja niesie za sobą określoną wartość energetyczną. Łatwo je zapamiętać i można je stosować na co dzień, by poradzić sobie z różnorakimi problemami o podłożu zdrowotnym. Przykładowo chcąc złagodzić stres, powinno się przyjąć pozycję tygrysa i popychać niebo ramionami.

Doborem metod medycyny chińskiej stosownie do problemu zajmuje się terapeuta specjalizujący się w leczeniu według zasad chińskiej medycyny naturalnej. W przypadku chorób przewlekłych zasadność stosowania medycyny chińskiej warto wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem.