Ajurweda – tradycyjna medycyna indyjska. Jakie są jej zasady i jak może pomóc pozbyć się problemów zdrowotnych?
Ajurweda to holistyczna nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii, która praktykowana jest po dziś dzień. Postrzega ciało i ducha jako jedność, integralny według niej jest także człowiek i wszechświat. Jest to sztuka zachowania pierwotnej równowagi organizmu, a precyzyjniej rzecz ujmując zdrowia. Dowiedz się, jak wygląda diagnostyka ajurwedyjska oraz na czym polega leczenie według zasad ajurwedy.
Zacznijmy od tego, co to jest ajurweda. Tym mianem określa się jeden z najstarszych systemów leczniczych, który narodził się ponad 5 tys. lat temu w bliskim położeniu Kerala na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Ajurweda zajmuje się zdrowiem człowieka w sposób kompleksowy, uwzględniając nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i duchowe. Światowa Organizacja Zdrowia w 1979 roku oficjalnie uznała ajurwedę za jedną z koncepcji zdrowia i terapii, taką samą jak tradycyjna medycyna chińska.
Ajurweda – podstawowa zasada
Według głównego założenia ajurwedy we wszystkim, co istnieje, przejawia się energia. Energia to życiowa siła, która przenika Wszechświat pod postacią pięciu Świętych Żywiołów: przestrzeni (Akash), powietrza (Vayu), ognia (Agni), wody (Jala) i ziemi (Prithvi). Występuje także w organizmie człowieka, przejawiając się zróżnicowanymi energiami takimi jak vatha, pitha i kapha, które są odzwierciedleniem wspomnianych pięciu żywiołów.
Człowiek stworzony jest z cząstek energii, a dokładniej z mieszanki trzech podstawowych rodzajów. Jeśli są one w równowadze, to można cieszyć się dobrym zdrowiem. Problem pojawia się wtedy, gdy którejś z energii jest mniej lub więcej, niż trzeba.
Każdy ma swój indywidualny model energetyczny – tak jak nie ma dwóch takich samych odcisków palców, tak nie ma dwóch jednakowych układów energetycznych. Można jedynie mówić o typach energii i w zależności od tego, który z nich przeważa, w ten sposób określać dany model.
Diagnostyka w ajurwedzie
Ajurweda nie przewiduje jednej uniwersalnej recepty na zdrowie, którą można byłoby zastosować u każdego bez względu na dolegliwości. Każdy przypadek jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Sposób leczenia może różnić się nawet wtedy, gdy pacjenci cierpią na tę samą chorobę, ponieważ to, co może mieć dobry wpływ na jednego, drugiemu może szkodzić. Dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj prawidłowe rozpoznanie.
Diagnostyka sprowadza się do przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu odnoszącego się do wszystkich aspektów jego życia. Specjalista pyta nie tylko o choroby i ich objawy, ale także o styl życia, stosowaną dietę, problemy, przyzwyczajenia i uzależnienia czy nawet troski i zmartwienia. Pod uwagę bierze podejście chorego do własnego ciała i świata, uważnie obserwuje jego zachowanie i sposób bycia. Wywiad to jeszcze nie wszystko. Specjalista z zakresu ajurwedy ocenia także wygląd skóry, włosów, paznokci i ogólnie całego ciała, gdyż sporo mówi on o kondycji poszczególnych organów.
Leczenie ajurwedyjskie – jak wygląda?
Pozyskana podczas rozmowy wiedza pozwala odkryć przyczyny zaburzeń wewnętrznej równowagi, czyli źródło problemów zdrowotnych. Leczenie ajurwedyjskie nie koncentruje się na chorym narządzie, lecz na przywróceniu zachwianej równowagi w organizmie. Specjalista wskazuje drogę do zdrowia, ale to pacjent musi ją samodzielnie pokonać. Tylko tak może odzyskać równowagę energetyczną i poprawić swój stan zdrowia.
Pierwszym etapem leczenia ajurwedyjskiego jest oczyszczanie. Chory musi wyeliminować ze swojego organizmu toksyny, jakie się w nim zgromadziły. Przyczynić się do tego mogły nie tylko zatrute produkty, ale też złe emocje, z którymi pacjent nie był w stanie sobie poradzić. Jeśli najpierw nie pozbędzie się z ciała toksyn, to żadne leczenie nie będzie skuteczne.
Po oczyszczeniu organizmu choremu zaleca się przyjmowanie preparatów ziołowych celem przywrócenia naturalnej równowagi organizmu. Skład mieszanki powinien zostać dobrany indywidualnie, stosownie do potrzeb. By odzyskać pełnię sił, dawną radość życia i przede wszystkim uwolnić się od choroby, pacjent musi dodatkowo zmienić swoje podejście do życia, wyzbyć się złych nawyków, zacząć stosować zdrową dietę i być aktywnym fizycznie.
Czym są zabiegi ajurwedyjskie?
Wszystkie metody wykorzystywane w medycynie indyjskiej dotyczą pracy z ciałem i każda określana jest mianem zabiegu, a nie masażu, gdyż nie tylko pozwalają ciału się odprężyć, ale jednocześnie mobilizują organizm do samooczyszczania i samouzdrawiania. Terapię dostosowuje się do potrzeb danej osoby i schorzeń, które jej dokuczają. Ma ona na celu m.in. wyostrzenie zmysłów, zwiększenie sił witalnych i poprawę zdolności umysłowych.
Jeden z zabiegów ajurwedycznych polega na umieszczeniu w kanałach nosowych nasączonych ekstraktami roślinnymi tamponów. Ich opary dostając się do zatok nosowych i czołowych, pobudzają pracę mózgu i usprawniają działanie zmysłów. Taki zabieg stosuje się na bóle głowy, kłopoty z pamięcią i zaburzenia koncentracji.