Terapia czaszkowo-krzyżowa. Jak wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Terapia czaszkowo-krzyżowa, nazywana też terapią kranio-sakralną, to metoda leczenia powstała w oparciu o klasyczną osteopatię. Polega na delikatnym uciskaniu ściśle określonych punktów na ciele człowieka celem poprawy stanu zdrowia. Wykorzystywana jest w przypadku dysfunkcji i zaburzeń o podłożu zarówno somatycznym, jak i psychicznym. Terapia czaszkowo-krzyżowa cechuje się więc holistycznym podejściem do pacjenta. Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa i czy może przynieść korzyści? Odpowiadamy!
Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest alternatywną metodą terapeutyczną stosowaną przez wybranych osteopatów i fizjoterapeutów. Zapoczątkował ją William Garner Sutherland, natomiast jego kontynuatorem jest żyjący współcześnie John Upledger. To rodzaj terapii manualnej opartej na anatomii i fizjologii.
Stosowany podczas terapii dotyk i delikatny ucisk w obrębie kości krzyżowej, miednicy, przepony, otworu górnego klatki piersiowej i kości czaszki pomaga rozluźnić struktury łącznotkankowe. W ten sposób osoba prowadząca terapię nawiązuje kontakt z tkanką łączną i uwalnia powstałe w niej napięcia.
Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na lekkim trzymaniu czaszki i kości krzyżowej oraz wykonywaniu ledwo wyczuwalnych manipulacji. Stosowany jest podczas niej nacisk o sile około 5 gramów, który niesie za sobą dużo korzyści w ciele, przede wszystkim wpływając na ciśnienie i krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Terapia czaszkowo–krzyżowa – cele
Terapia kranio-sakralna oddziałuje na kilka obszarów organizmu:
- przywraca prawidłowy, czyli fizjologiczny, obieg płynu mózgowo-rdzeniowego w systemie kranio-sakralnym,
- sprawdza, czy w szwach nie występują dystorsje i przywraca ruchomość kości czaszki,
- poprawia mobilność i sprawność ośrodkowego układu nerwowego,
- znajduje restrykcje powięziowe i je rozluźnia, zarówno te przebiegające podłużnie w ciele, jak i poprzeczne membrany umiejscowione w tułowiu oraz w kończynach,
- wykorzystywana jest w diagnostyce i terapii opony twardej, czyli tak naprawdę leczeniu całego kręgosłupa, z os sacrum włącznie.
Terapia czaszkowo-krzyżowa – korzyści
Dotyk ma ogromną moc terapeutyczną. Wspomaga rozwój i wspiera zdrowie, zapewnia dobre samopoczucie, a także pomagając rozładować stres, przynosi ukojenie i relaks. Co prawda nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, na jakie dolegliwości terapia czaszkowo-krzyżowa rzeczywiście pomaga, jednak jest cała lista wskazań, przy jakich problemach są duże szanse, że pozytywnie wpłynie na zdrowie.
Wśród wskazań do terapii czaszkowo-krzyżowej wymienia się takie jak:
- bóle głowy i migreny,
- bóle kręgosłupa,
- bóle menstruacyjne,
- bóle stawów skroniowo-żuchwowych oraz bruksizm,
- bóle o nieznanej etiologii (dolegliwości psychosomatyczne),
- skoliozy i wady postawy,
- stan po zapaleniu opon mózgowych,
- zaburzenia trawienia,
- nadpobudliwość i nadruchliwość u dzieci,
- zaburzenia koncentracji,
- nerwice,
- zaburzenia snu,
- dysleksje,
- tiki,
- jąkanie się,
- alergie,
W przypadku większości wymienionych wyżej problemów terapię czaszkowo-krzyżową należy potraktować jako wsparcie dla leczenia tradycyjnego. Osteopatia w połączeniu z medycyną konwencjonalną u wielu pacjentów przynosi naprawdę bardzo dobre efekty.
Terapia czaszkowo-krzyżowa przeciwwskazania
Nie u każdego może zostać wykonany masaż czaszkowo-krzyżowy. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- zapalenie opon mózgowych,
- rany czaszki,
- guzy i tętniaki w głowie,
- udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu w początkowej fazie,
- wodogłowie bezkomorowe,
- ostre stany zapalne (np. stawów),
- wysoka gorączka,
- choroby psychiczne (schizofrenia, psychoza maniakalno-depresyjna),
- świeże urazy ortopedyczne do 48 godzin,
- przepuklina rdzenia przedłużonego.
Jak długo trwa terapia czaszkowo-krzyżowa?
Podczas zabiegu pacjent leży wygodnie na leżance, a osoba przeprowadzająca masaż nakłada ręce w ściśle określonych miejscach na jego ciele, używając bardzo lekkiego nacisku rąk, aby z założenia w jak najmniejszym stopniu ingerować w krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Nacisk rąk terapeuty powinien wynosić około 5 g. Wczuwa się on w dynamikę tkanek, najczęściej przesuwając się od stóp w stronę czaszki poprzez kość krzyżową, klatkę piersiową oraz szyję.
Terapia krzyżowo-czaszkowa trwa zazwyczaj ok. 60 minut, choć wizyta może być też krótsza. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Liczba sesji zależy natomiast od rodzaju dysfunkcji poddawanej terapii i może wynieść od kilku do nawet kilkunastu.
Ile kosztuje terapia-czaszkowo krzyżowa?
Terapia czaszkowo-krzyżowa oferowana jest wyłącznie w prywatnym sektorze zdrowia. Cena za pojedynczą sesję zależy w dużej mierze od czasu jej trwania. Za godzinną wizytę zapłacić trzeba od 100 do nawet 200 zł.
Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna?
Z uwagi na to, że masaż krzyżowo-czaszkowy jest nieinwazyjny, a każdy ucisk na ciało delikatny, to jego szkodliwość jest niska i nie niesie on za sobą żadnych skutków ubocznych. Warto jednak dodać, że choć ta terapia leczenia ma sporo zwolenników, to nie znajduje potwierdzenia w nauce. Brakuje dowodów na jej skuteczność.