Świecowanie uszu – co to jest i jak działa?
Dbanie o higienę uszu jest niezwykle ważne w kontekście troski o słuch. Istnieje wiele sposobów pozwalających na oczyszczenie uszu z zalegającej w nich woskowiny i innych zanieczyszczeń, a jednym z nich jest świecowanie. Metoda nie jest zbytnio spopularyzowana z uwagi na fakt, że zaliczana jest do medycyny alternatywnej, przez co ma niemal tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że świecowanie uszu może nie tylko oczyścić uszy, ale też pomóc w łagodzeniu związanych z nimi problemów, jak zator woskowiny, zatkanie ucha, nadmierne wydzielanie woskowiny, a nawet bóle ucha i infekcje. Na czym polega świecowanie uszu i jakie korzyści niesie? Sprawdź!
Co to jest świecowanie uszu?
Świecowanie uszu, inaczej nazywane konchowaniem, to praktyka medyczna z zakresu medycyny alternatywnej, której celem jest oczyszczenie ucha z nadmiaru woskowiny i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Procedura polega na wprowadzeniu jednego końca specjalnej świecy do ucha, podczas gdy drugi koniec jest podpalany. Świeca w tym momencie wytwarza ciepło i „ssanie”, co w pewnym stopniu stymuluje przepływ wydzieliny i prowadzi do usunięcia (wyssania) zanieczyszczeń poprzez parę. Zjawisko to nazywane jest „efektem komina”.
Trzeba w tym miejscu jednak wyraźnie podkreślić, że świecowanie uszu jest kontrowersyjną metodą, która ogólnie nie jest zalecana przez środowisko medyczne. Jej skuteczność nie została potwierdzona przez badania naukowe.
Świecowanie uszu – korzyści
Zwolennicy tej praktyki przekonują, że świecowanie uszu przede wszystkim pozwala usunąć nadmiar woskowiny, wszelkie złogi i zanieczyszczenia, a łącznie z nimi drobnoustroje jak bakterie, co przyczynia się do poprawy słuchu i wywołania poczucia czystości ucha. Osoby cierpiące na uczucie zatkanych uszu lub zalegającej woskowiny mają zgłaszać odczucie ulgi po świecowaniu. Dzięki świecowaniu mają też zmniejszać się problemy uszne i złagodzony ma zostać ewentualny ból ucha.
Kto powinien unikać świecowania uszu?
Ogólnie rzecz biorąc, świecowanie uszu nie jest zalecane jako bezpieczna ani skuteczna metoda oczyszczania ucha. W niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Przeciwwskazanie do świecowania uszu stanowi m.in.:
- uszkodzenie błony bębenkowej,
- infekcje ucha,
- zapalenie skóry ucha zewnętrznego,
- stan po chirurgicznym zabiegu ucha,
- ciało obce w uchu.
Dodatkowo należy unikać świecowania uszu u dzieci i niemowląt ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia ucha i innych powikłań. Zabieg ten może mieć przykre konsekwencje również u osób z problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca, epilepsja, problemy neurologiczne czy problemy z układem krążenia.
Jak działa proces świecowania uszu?
Wykorzystywane do świecowania uszu świece to w praktyce puste rurki o długości ok. 25 cm wykonane z bawełny lub lnu. Podczas produkcji świecy materiał jest ciasno zwijany w stożek, nasączany parafiną albo woskiem pszczelim lub sojowym i zostawiany aż stwardnieje.
Podczas zabiegu świecowania pacjent leży na boku, a do jego górnego otworu słuchowego wkładany jest zaostrzony koniec zapalonej świecy ze specjalną nakładką do wyłapywania kapiącego wosku. Gdy świeca się pali, osoba przeprowadzająca zabieg co chwilę odcina spalony materiał, a jak większość się już spali – usuwa pozostałość świecy z ucha i kończy zabieg.
Podczas świecowania mają zostać wyssane z ucha woskowina i znajdujące się tam zanieczyszczenia. Potwierdzeniem tego ma być ciemna, woskowa substancja widniejąca w pustym kikucie świecy po sesji. Nie ma jednak wiarygodnych źródeł potwierdzających to, że zabieg świecowania rzeczywiście działa.
Jak przygotować się do świecowania uszu?
Planując świecowanie uszu przy pomocy świecy, warto zacząć od konsultacji z lekarzem. Jest ona szczególnie wskazana tym, którzy mają problemy z uchem, zatkane ucho, uczulenie lub inne dolegliwości. Jeśli lekarz nie zgłosi żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia świecowania, można zacząć szukać certyfikowanego specjalisty i umówić się na zabieg.
Przed umówioną wizytą nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do zabiegu świecowania. Można jedynie zadbać o czystość ucha zewnętrznego. Warto też skonsultować się wcześniej w sprawie przygotowań ze specjalistą przeprowadzającym u nas świecowanie, który udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości.
Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?
Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych z praktyką świecowania uszu. Do najważniejszych należą:
- oparzenie skóry lub spalenie włosów,
- uszkodzenie ucha, np. błony bębenkowej,
- zatkanie ucha przez fragmenty spalonej świecy lub dym woskowiny,
- zapalenie ucha zewnętrznego,
- zwiększone ryzyko infekcji,
- pogorszenie słuchu.
Czy można wykonywać świecowanie uszu w domu?
Choć świecowanie uszu wydaje się prostym i łatwym do przeprowadzenia zabiegiem, to nie zaleca się wykonywania go samodzielnie w domu. Procedura ta wymaga specjalnych świec, które są zaprojektowane do tego celu oraz doświadczonego specjalisty, który wie, jak prawidłowo ją przeprowadzić. W związku z tym, świecowania uszu w domu w nieprawidłowy sposób, jeszcze przy użyciu nieodpowiednich świec, może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych powikłań.