Radiestezja – czy wahadła mogą pomóc w leczeniu niepokojących objawów?
Wahadło, różdżka czy aurometr to jedne z najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez radiestetę. Przy ich pomocy specjalista bada strukturę energetyczną, pozyskując w ten sposób informacje o zdrowiu i kondycji psychicznej pacjenta. W środowisku naukowym radiestezja postrzegana jest jako pseudonauka, a trafne diagnozy radiestetów uważane dziełem przypadku. Na czym polega radiestezja i jakie ma zastosowanie? Odpowiadamy!
Zawód radiesteta znajduje się w oficjalnej Klasyfikacji zawodów i specjalności. Według definicji osoba go wykonująca m.in. określa miejsca korzystne i negatywne dla dłuższego przebywania w nich ludzi, szczególnie miejsca pracy i wypoczynku, a także wyznacza przebieg żył wodnych w terenie. Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, czym jest radiestezja.
Co to jest radiestezja?
Radiestezja zajmuje się badaniem fal elektromagnetycznych w przyrodzie, w tym przede wszystkim ich wpływem na otoczenie, które zależy od częstotliwości tych fal. Według głównego założenia przyjętego przez radiestetów wszystko w otoczeniu człowieka emituje promieniowanie o różnym natężeniu.
W praktyce radiestezja zajmuje się m.in. wyznaczaniem przebiegu żył wodnych i analizowaniem promieniowania emitowanego przez organy. Według radiestezji terapeutycznej istnieje różnica w promieniowaniu zdrowych organów i tych dotkniętych chorobą. Metoda ta docelowo ma umożliwić wymianę energetyczną albo wytłumienie szkodliwej energii. W środowisku zwykło się mówić, że radiestezja jest energetyczną metodą uzdrawiania.
Zwolenników radiestezji nie brakuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu skorzystać z usług radiestety. Mimo wszystko trzeba mieć z tyłu głowy, że pomimo najszczerszych chęci, nie jest on w stanie zastąpić lekarza, a postawiona przez niego diagnoza bez przeprowadzenia badań nie może być traktowana jako trafna.
Wahadła – do czego służą?
Radiesteta w swojej pracy najczęściej wykorzystuje wahadło. Przyrząd ten jest zawieszony na niesprężystym sznurku lub łańcuszku i może przybrać dowolny kształt, np. stożka lub kuli. Nitka zazwyczaj ma od 10 do 20 cm, a waga ciężarka mieści się w przedziale 20-50 g, ale nie jest to regułą.
Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z radiestezją radzi się, aby samodzielnie wybrały najlepszy dla siebie model wahadełka. Wahadła radiestezyjne mają szerokie spektrum zastosowań – począwszy od wykrywania cieków wodnych, przez diagnozowanie chorób, na pracy z energiami skończywszy.
Typy wahadeł
Dostępne są różne rodzaje wahadeł. Każde z nich ma inne właściwości i zastosowanie. Do najpopularniejszych należą:
- wahadła egipskie (np. Izis, Ozyrys, Karnak) – przeznaczone do celów diagnostycznych i badawczych, prac poszukiwawczych. Pełni rolę nadajnika i odbiornika wszelkiego rodzaju promieniowań;
- wahadła profilaktyczne – pomocne w przypadku osłabienia organizmu;
- wahadła z mikroelementem – pomocne przy leczeniu określonych schorzeń. Dostępne są wahadła z miedzią, cynkiem czy żelazem.
Radiestezja – gdzie się ją stosuje?
Radiestezja znalazła zastosowanie w takich dziedzinach jak:
- medycyna – do diagnozowania chorób u ludzi i zwierząt oraz planowania leczenia;
- archeologia – do wykrywania położenia dawnych budowli czy wyszukiwania niewypałów z czasów wojny;
- geotronika – do badania mieszkań i terenów przeznaczonych pod zabudowę czy do poszukiwania wody;
- fitotronika – do analizowania zjawisk związanych z roślinami i ich wpływem na otoczenie, do badania wzajemnych związków, sympatii i antypatii, polaryzacji i jonizacji powietrza przez rośliny;
- kryminalistyka – do poszukiwania zaginionych osób;
- analiza psychometryczna – do badania cech osób na odległość, obciążeń duchowych czy stanu czakr.
Jak wygląda zabieg radiestezji?
Zwolennicy radiestezji jako metody diagnostycznej twierdzą, że niesie ona nieocenioną pomoc w zakresie rozpoznawania chorób, których przyczynę trudno wskazać. Znajduje zastosowanie tam, gdzie zaburzone zostało biopole i energia. Leczenie może odbywać się dwojako – poprzez oddziaływanie wahadłem bezpośrednio nad chorymi miejscami lub na odległość za pomocą zdjęcia czy myślenia o danej osobie i wysyłania jej dobrej energii.
Radiestezja – czy działa?
Zespół naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął się próby zweryfikowania skuteczności radiestezji. Przeprowadzone badania nie wykazały, by radiestezja miała cokolwiek wspólnego z nauką w jej obecnym rozumieniu. Naukowcy przekonują, że ruch różdżki, w którym tak wielu rzeczy dopatrują się radiesteci, wywoływany jest położeniem środka ciężkości poza punkami podparcia, przez co układ jest wrażliwy nawet na niewielkie zmiany położenia ręki.
Podsumowując, wizyta u radiestety nie może zastąpić konsultacji u specjalisty. W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.