Pestki moreli – naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości
Pestki moreli to małe niepozorne nasiona, które są prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych wykazujących pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego względu są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom pestki moreli wspomagają trawienie, poprawiają kondycję skóry, łagodzą bóle różnego pochodzenia i są wykorzystywane do wielu innych celów terapeutycznych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pestkom moreli i dowiemy się, jak można wykorzystać je w celu poprawy zdrowia.
Skład pestek moreli
Pestki moreli kryją w sobie duże ilości cennych składników odżywczych. Przede wszystkim są źródłem białka niezbędnego do budowy i naprawy tkanek w organizmie. W składzie pestek moreli widnieją ponadto takie związki jak:
- witaminy – pestki moreli zawierają różne witaminy, w tym witaminę A, witaminę E, witaminę B1 (tiaminę) i witaminę B17 (amygdalina). Witamina A jest korzystna dla zdrowia wzroku i skóry, natomiast witamina E działa jako silny przeciwutleniacz. Witaminy z grupy B natomiast odgrywają istotną rolę w metabolizmie i przemianach energetycznych organizmu;
- składniki mineralne – pestki moreli zawierają m.in. magnez, fosfor, żelazo, potas, wapń i cynk. Minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływając na kości, mięśnie, układ nerwowy i uczestnicząc w wielu procesach fizjologicznych w organizmie;
- przeciwutleniacze – w pestkach moreli znajdują się przeciwutleniacze takie jak flawonoidy, polifenole i karotenoidy. Związki te pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki, przyspieszać procesy starzenia się oraz przyczyniać się do występowania różnych chorób;
- amigdalina – znana również jako witamina B17, choć nie jest oficjalnie uznawana za witaminę. W organizmie amigdalina ulega przekształceniu m.in. w cyjanowodór, który może być wykorzystywany w leczeniu nowotworów. Należy jednak pamiętać, że jest to silna trucizna, dlatego też pestki moreli należy spożywać w umiarkowanych ilościach, zgodnie z zaleceniami.
Z pestek moreli pozyskiwany jest olej, który jest bogaty głównie w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas oleinowy i linolowy. Dodatkowo zawiera witaminę E, karotenoidy i fitosterole. Olej z pestek moreli ma silne właściwości przeciwutleniające, pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i wspiera zdrowie skóry.
Jakie są korzyści zdrowotne płynące z jedzenia pestek moreli?
Oto kilka najważniejszych korzyści wynikających ze spożywania pestek moreli:
- ochrona przed stresem oksydacyjnym;
- wspomaganie zdrowia serca;
- wzmocnienie układu odpornościowego;
- wspomaganie trawienia;
- poprawa zdrowia skóry.
Jakie zastosowanie mają pestki moreli?
Pestki moreli mogą być przede wszystkim spożywane samodzielnie jako przekąska. Występują w postaci sproszkowanej, dlatego można je też dodawać do różnych potraw, takich jak pieczywo, ciasta, musli, sałatki czy smoothie, aby wzbogacić ich skład o wartości odżywcze.
Na rynku dostępne są ponadto różne produkty z pestek moreli, które mają następujące zastosowanie:
- olej z pestek moreli – może być używany w celach kulinarnych, jak również do pielęgnacji skóry i włosów;
- suplementy diety – pestki moreli są dostępne w formie suplementów diety (ekstrakty, kapsułki), które mogą być stosowane w celu uzupełnienia diety w cenne składniki odżywcze;
- kosmetyki naturalne – pestki moreli są używane w produkcji kosmetyków naturalnych, np. kremów, balsamów, olejków czy mydeł, którym nadają właściwości nawilżające, odżywcze i ochronne dla skóry;
- ekstrakty i olejki – produkty tego typu z pestek moreli są wykorzystywane w medycynie naturalnej lub jako składnik aromaterapii.
Pestki moreli – dawkowanie
W czystej postaci rekomendowana porcja to dwie pestki moreli dziennie. Nie powinno się jeść więcej, ponieważ przedawkowanie może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli chodzi o dawkowanie produktów z pestek moreli jak suplementów diety czy oleju, to należy się kierować zaleceniami producentów, widocznymi najczęściej na etykiecie lub opakowaniu produktu.
Czy gorzkie pestki moreli mogą doprowadzić do zatrucia?
Gorzkie pestki moreli zawierają naturalnie występującą amigdalinę, która po spożyciu może ulec przemianie w cyjanek – toksyczny związek chemiczny. Zjedzenie większej ilości gorzkich pestek moreli może zatem prowadzić do zatrucia cyjankiem.
Zatrucie pestkami moreli prowadzi do upośledzenia funkcji układu nerwowego. Cyjanek zakłóca pobieranie tlenu przez komórki, co skutkuje wystąpieniem objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy czy nudności. Po zjedzeniu większej porcji pestek moreli może dojść do obniżenia ciśnienia krwi i utraty przytomności. W skrajnych przypadkach pojawia się niewydolność płuc i następuje śmierć.
Jak przygotować pestki moreli do spożycia?
Pestki można jeść same, na surowo jako wartościową przekąskę. Po zmieleniu stanowią doskonały dodatek do zup, soków owocowych i różnych potraw, gdyż taki sposób podawania minimalizuje ich gorzki smak i aromat. Mielone pestki moreli można wykorzystywać również jako panierkę albo posypkę zarówno do słodkich, jak i wytrawnych posiłków. Olej z pestek migdałów nadaje się natomiast do gotowania, ale też jako dodatek do sosów i sałatek.