MSM (siarka organiczna) – co to jest? Właściwości i zastosowanie
Metylosulfonylometan, w skrócie MSM, to naturalnie występujący w przyrodzie związek siarki organicznej wykazujący szeroki wpływ na ludzki organizm. Odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów, wpływa na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Siarka organiczna występuje w wielu pokarmach, dlatego stosując odpowiednio zbilansowaną dietę, ryzyko wystąpienia jej niedoboru jest dość niewielkie. Mimo to warto wiedzieć, jakie są objawy braku siarki organicznej i kiedy dobrze jest sięgnąć po suplementy diety z MSM. Poznaj najważniejsze informacje o siarce organicznej.
MSM (siarka organiczna) – co to jest? Charakterystyka
MSM, czyli siarka organiczna (metylosiarczan lub metylosulfonylometan) jest związkiem organicznym siarki. W naturalnej formie jest to czysty, biały proszek krystaliczny, pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, o nieco gorzkim smaku, bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie.
Siarka organiczna występuje zwłaszcza w produktach pochodzenia naturalnego takich jak owoce i warzywa. Wspólnie z wapniem i fosforem MSM zalicza się do najpowszechniej występujących substancji mineralnych w ludzkim organizmie. Jest ważnym elementem budulcowym zdrowych kości i stawów.
Właściwości MSM (siarki organicznej)
Siarka organiczna wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, przez co wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wywiera pozytywny wpływ na cały układ kostno-stawowy. Redukuje stany zapalne występujące w obrębie kości, mięśni i stawów, a także zmniejsza dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Poprawia zakres ruchu w stawach, zmniejsza powysiłkową bolesność mięśniową, polepsza sprawność fizyczną.
Bierze udział w procesach produkcji kolagenu i keratyny, dzięki czemu poprawia stan skóry, włosów i paznokci. MSM wspomaga także procesy regeneracyjne całego organizmu i wspiera odporność. Ponadto przypisuje się jej działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, dlatego stosowana np. na oparzenia lub rany pooperacyjne przyspiesza gojenie i zmniejsza ryzyko powstawania blizn.
MSM (siarka organiczna) – zastosowanie
Istnieją pewne sytuacje, kiedy warto rozważyć stosowanie MSM. Uzupełnianie poziomu MSM w organizmie może przynieść pewną poprawę stanu zdrowia w przebiegu takich chorób i problemów jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- schorzenia układu kostno-mięśniowego,
- bóle mięśniowo-szkieletowe,
- zapalenia stawów i ścięgien,
- skurcze mięśni,
- przewlekłe choroby skóry,
- sezonowy alergiczny nieżyt nosa,
- objawy alergii,
- blizny, rozstępy i zmarszczki,
- poparzenia, skaleczenia i otarcia.
Gdzie występuje MSM (siarka organiczna)?
MSM jest składnikiem wielu produktów żywnościowych, w tym zwłaszcza świeżych owoców i warzyw. Znajduje się w takich pokarmach jak:
- pomidory,
- rzodkiewka,
- cebula,
- kukurydza,
- awokado,
- brokuły,
- czosnek,
- truskawki,
- figi,
- szparagi,
- czerwone i czarne porzeczki,
- mleko krowie,
- przetwory mleczne,
- ryby,
- jaja,
- mięso.
Odpowiednia dieta powinna dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią dla niego dawkę siarki organicznej. Warto jednak wiedzieć, że pod wpływem obróbki termicznej produktów związek ten ulega zniszczeniu, dzieje się tak np. przy gotowaniu czy zamrażaniu. W związku z tym zaleca się spożywanie pokarmów z MSM w postaci surowej, a w przypadku niedoborów dodatkową suplementację.
Objawy niedoboru MSM (siarki organicznej)
Do objawów niedoboru siarki organicznej w organizmie należą:
- obciążenie fizyczne i psychiczne,
- spadek motywacji,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- stany depresyjne,
- zaburzenia funkcjonowania narządó
W razie braku MSM dodatkowo zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby degeneracyjne, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę wieńcową, nowotwory, a także ryzyko występowania alergii.
Jak dawkować MSM (siarkę organiczną)?
Siarka organiczna jest przyswajalna z jedzenia w ograniczonym stopniu, dlatego w określonych przypadkach zaleca się jej suplementację. W zakresie dawkowania najlepiej stosowań się do zaleceń producenta.
Przyjmowanie MSM najlepiej rozpocząć od dawki 1 g na dobę. Z czasem dawkę tę można stopniowo zwiększać, jednak nie powinna ona przekraczać 4 g na dobę. Rekomenduje się przyjmowanie 50 mg na kilogram masy ciała.
Przeciwwskazania do suplementacji MSM (siarki organicznej)
Suplementów z MSM nie powinny przyjmować osoby cierpiące na nadwrażliwość na związki siarki, jak również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie zaleca się ich także osobom z niedociśnieniem, obniżoną krzepliwością krwi oraz przyjmującym na stałe leki przeciwzakrzepowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uzupełnianie siarki organicznej zawsze warto omówić ze swoim lekarzem.
MSM (siarka organiczna) – skutki uboczne
Metylosulfonylometan jest uważany za bezpieczny i ogólnie dobrze tolerowany przez ludzi. Nie zaobserwowano wystąpienia ciężkich działań niepożądanych związanych z jego przyjmowaniem, jedynie minimalne skutki ubocznej. U niektórych osób, zwłaszcza na początku suplementacji MSM, mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego, np. nudności, wzdęcia lub biegunka czy łagodna reakcja alergiczna. Nadmiar siarki organicznej wydalany jest wraz z moczem.