Medytacja – poznaj korzyści, które niesie za sobą regularne medytowanie
Chcesz oczyścić umysł, odstresować się, wyciszyć i wejść w stan całkowitego rozluźnienia? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to najwyższa pora spróbować medytacji! Jest to jedna z technik relaksu, która niesie mnóstwo korzyści dla ciała i duszy. Wspomaga pamięć i koncentrację, uczy panować nad oddechem i dodaje energii. Sprawdź, co warto wiedzieć o medytacji.
Często i przez wielu omawianą kwestią związaną z medytacją jest jej bezpieczeństwo. Niektórzy zastanawiają się, w tym przede wszystkim osoby mocno związane z jakąś religią, czy medytowanie nie jest sprzeczne z ich wiarą. Uważa się jednak, że praktykowanie medytacji jest bezpieczne i bardzo rzadko prowadzi do negatywnych uczuć. W dodatku nie wykazuje tak silnego wpływu na organizm, jak farmaceutyki. Każdy może zatem spróbować medytacji i samemu przekonać się, jak to na niego wpłynie.
Medytacja – czym jest?
Mianem medytacji określa się zagłębianie się w myślach, trening świadomości czy też rozważanie, jako że słowo to wywodzi się z łacińskiego słowa „meditatio”, które właśnie do tego się odnosi. Podczas medytacji człowiek wprowadza się w odmienny stan świadomości, co ma przynieść dobroczynne skutki. Medytacja odnosi się do różnych praktyk, dlatego jest wykorzystywana na wiele sposobów.
Medytacja nie jest wymysłem współczesnego świata. Praktykowana była już od czasów antycznych i była częścią tradycji religijnych oraz wierzeń. Stosuje się ją w psychoterapii, jodze i duchowości Wschodu. Elementy medytacji można dostrzec w islamie, a nawet w chrześcijaństwie. Medytowanie czasem jest nawet polecane w terapii różnych chorób, m.in. depresji, nadciśnienia czy stanów lękowych.
Dla kogo jest medytacja?
W zależności od podejścia medytacja może być sposobem na rozwiązanie różnorakich problemów. Przez każdego może być więc podejmowana w innym celu i oznaczać zupełnie coś innego. Głównym celem medytacji jest wyłączenie myślenia, oderwanie się od trosk i problemów dnia codziennego czy zepchnięcie na bok bolesnych myśli. Chodzi o to, by się zrelaksować i odprężyć, odstresować, a w konsekwencji wyciszyć, uspokoić i uszczęśliwić.
Mając to wszystko na uwadze, można śmiało powiedzieć, że medytacja jest dla każdego, kto chce popracować nad swoim stanem psychicznym i zadbać o lepsze zdrowie. Zaleca się ją szczególnie tym, którzy są przytłoczeni codziennością, przez co cierpią na częste bóle głowy lub bezsenność.
Rodzaje medytacji
Osoby niewtajemniczone mogą nie wiedzieć, że są różne rodzaje medytacji. Wyróżnia się m.in.:
- medytację uważności – są dwa typy: satipatthana oraz mindfulness. Satipatthana opiera się na ciele, świadomości, uczuciach i zjawiskach umysłu, z kolei w mindfulness obserwuje się wrażenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz doświadczenia. Medytując, należy być świadomym wszystkich otaczających zdarzeń i dźwięków. Przepływ myśli powinien być swobodny, bez skupiania się na konkretnej rzeczy.
- medytację mantry – uwagę skupia się na wydawanych przez siebie dźwiękach. Podczas wykonywania ćwiczeń wydaje się dźwięk „OM”. Poprzez wytwarzanie wibracji człowiek bardziej skupia się na dźwięku. Wyróżnia się podział na medytację transcendentalną i chrześcijańską.
- medytację koncentracji – myśli koncentruje się na konkretnym przedmiocie, dźwięku lub mantrze. Pomocna w medytacji może okazać się muzyka relaksacyjna lub skupienie na oddechu.
- medytację ruchu – wykonuje się płynne i powtarzalne ruchy ciała. Zaczyna się od zamknięcia oczu i wsłuchaniu w oddech, następnie wykonywaniu płynnych ruchów górnej części ciał Można kołysać się na boki lub wykonywać okrężne ruchy tułowia. Myśli należy skupić na wykonywanych ruchach.
- medytację duchową – nawiązuje się kontakt z Bogiem. Chodzi o to, by maksymalnie się wyciszyć i skupić myśli na nurtującej nas sprawie, problemie, czy pytaniu.
Podstawowe cele medytacji
Każdy może mieć inną motywację do rozpoczęcia medytowania. Wśród najważniejszych celów medytacji wymienia się przede wszystkim takie jak:
- poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego,
- uzyskanie kontroli nad ciałem i umysłem,
- przezwyciężenie lęku,
- wyzbycie się negatywnych emocji,
- osiągnięcie mistrzostwa w określonej sztuce lub rzemiośle,
- komunikacja z bóstwem (w religiach).
Medytacja – korzyści
Medytacja ma mnóstwo zalet. Podzielić je można ze względu na korzyści dla zdrowia i psychiki.
Wpływ medytacji na zdrowie
Medytacja wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne:
- obniża ciśnienie krwi i tętno,
- obniża ilość kwasu mlekowego we krwi,
- redukuje ilość kortyzolu (hormonu stresu),
- zwiększa stężenie dopaminy w mózgu,
- poprawia funkcjonowanie immunologiczne,
- reguluje wydzielanie insuliny,
- przyspiesza metabolizm,
- kontroluje zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- niweluje negatywne objawy menopauzy,
- redukuje ból i uodparnia na niego.
Wpływ medytacji na psychikę
Korzyści z medytacji dla zdrowia psychicznego to:
- poprawa nastroju,
- zwiększenie pewności siebie,
- zniwelowanie stresu,
- zwiększenie czujności psychomotorycznej,
- poprawa życia seksualnego i doznań seksualnych,
- usprawnienie pamięci długotrwałej,
- poprawa kreatywności,
- wyeliminowanie problemów ze snem,
- zwiększenie ilorazu inteligencji,
- poprawa koncentracji.