Masaż twarzy – zdrowy i piękny sposób na odprężenie
Masaż twarzy to przyjemny i prosty zabieg, który można przeprowadzać samodzielnie w domu, a jego efekty potrafią zaskoczyć. Regularnie wykonywany ujędrnia, modeluje i widocznie odmładza. Zapobiega pierwszym oznakom starzenia takim jak kurze łapki wokół oczu, podwójny podbródek czy opadający owal twarzy. Przy okazji sprawia, że nakładane na skórę twarzy produkty lepiej się wchłaniają, a pochodzące z nich składniki odżywcze docierają do jej głęboko położonych warstw. Poznaj popularne akcesoria do domowego masażu twarzy i dowiedz się, jak go prawidłowo wykonać.
Masaż twarzy – dlaczego warto?
Z każdym kolejnym rokiem nasza skóra traci jędrność i sprężystość. Pojawiają się zmarszczki mimiczne, bruzdy wokół ust oraz worki i cienie pod oczami. Skóra traci blask i staje się szara. Wszystko to jest w dużym stopniu związane ze zmniejszeniem syntezy kolagenu i elastyny w organizmie, a także zmniejszeniem napięcia w mięśniach. Chcąc pobudzić komórki i mięśnie do pracy, a przy okazji zmniejszyć widoczność oznak starzenia się skóry, warto zacząć robić masaż twarzy. Ten niepozorny kilkuminutowy zabieg, na który składa się kilka prostych ruchów, zapewni cerze zdrowy, piękny i młody wygląd.
Co daje masaż twarzy?
Wśród korzyści płynących z robienia masażu twarzy wymienia się:
- poprawę kondycji i stanu skóry;
- zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny;
- spowolnienie procesów starzenia się skóry;
- zniwelowanie obrzęków na twarzy;
- zmniejszenie worków i cieni pod oczami;
- rozświetlenie skóry;
- poprawa owalu twarzy.
Jak wykonać masaż twarzy?
Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, czyli jak robić masaż twarzy. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia, a następnie osuszenia cery. Później nakładamy ulubiony krem nawilżający. Gdy skóra twarzy jest już gotowa, pozostaje nam tylko jeszcze umyć dłonie przed przystąpieniem do dalszych czynności.
Przedstawiamy plan na masaż twarzy krok po kroku:
- Krok 1 – delikatne ruchy palcami: środkowym i wskazującym od żuchwy w kierunku policzków i czoła;
- Krok 2 – okrężne ruchy palców obu dłoni kolejno: od żuchwy do czoła, od brody do policzków, od nosa do uszu i od środka czoła do skroni;
- Krok 3 – uciskanie (o umiarkowanym stopniu ucisku) brody, okolicy dolnej i górnej wargi, łuków brwiowych oraz skroni;
- Krok 4 – delikatne okrężne ruchy na dolnej powiece od wewnątrz do zewnątrz, a następnie na górnej powiece w odwrotnym kierunku;
- Krok 5 – delikatne stukanie opuszkami palców po całej twarzy;
- Krok 6 – delikatne głaskanie skóry twarzy od żuchwy do czoła i od nosa w stronę uszu.
Najpopularniejsze akcesoria do masażu twarzy
Do robienia masażu twarzy wystarczą tak naprawdę same dłonie, warto jednak z czasem go nieco urozmaicić, wprowadzając różne akcesoria. Dzięki nim stanie się on nie tylko ciekawszy, ale przede wszystkim usprawni jego działanie i zwiększy efekty. Poniżej przedstawiliśmy kilka akcesoriów do masażu twarzy, których używanie pozytywnie wpłynie na wygląd i kondycję skóry twarzy.
Kamień Gua Sha
Kamień Gua Sha wykonany jest z różowego kwarcu i kształtem przypomina pochylone serce. Masaż twarzy kamieniem pobudza mikrokrążenie i przepływ limfy oraz oczyszcza z toksyn, a przy okazji dotlenia komórki naskórka i rozluźnia mięśnie. Wysmukla owal twarzy, czyniąc go bardziej wyraźnym. Przy regularnym używaniu płytki Gua Sha cienie pod oczami stają się mniej widoczne, podobnie jak zmarszczki i drobne linie, a skórka staje się bardziej jędrna, elastyczna i sprężysta. Przed użyciem kamień można schłodzić w lodówce, co zwiększy przyjemność z masażu.
Roller
To jedno z najpopularniejszych akcesoriów do masażu twarzy. Polecane są przede wszystkim rollery kwarcowy i jadeitowy. Regularny masaż twarzy rollerem stymuluje krążenie limfy oraz niweluje opuchliznę i obrzęki. Za jego sprawą owal twarzy zostaje wymodelowany, a drobne zmarszczki stają się mniej widoczne. Roller podobnie jak kamień Gua Sha przed użyciem warto schłodzić, co zapewni ulgę cerze podczas masowania.
Bańki masujące
Ostatnią naszą propozycją są bańki chińskie, silikonowe lub szklane. Masaż twarzy bańką chińską umożliwia próżniowe zasysanie skóry w miejscu przyłożenia, a jej przesuwanie po skórze stymuluje przepływ krwi i limfy. Przyczynia się to do redukcji stanów zapalnych i rozluźnienia mięśni. Dodatkowo oczyszcza pory z zanieczyszczeń.
Jak często wykonywać masaż twarzy?
Nie jest powiedziane, ile razy w tygodniu powinno się robić masaż twarzy. W dużej mierze zależy to od chęci i wolnego czasu. Kluczem do sukcesu jest jednak regularność, ponieważ efekty zobaczyć można, jedynie systematycznie wykonując określone ruchy. Po pojawieniu się pierwszych rezultatów nadal trzeba robić masaże z podobną częstotliwością dla ich podtrzymania.
Masaż twarzy najlepiej wykonywać po wieczornej pielęgnacji, co najmniej 2–3 razy w tygodniu, a w miarę możliwości jeszcze częściej. Warto wyrobić w sobie nawyk masowania skóry i czynność tą wprowadzić do codziennej rutyny. Oczywiście masaż można wykonywać rano, jeśli tylko czas nam na to pozwala. Można delikatnie masować skórę podczas nakładania kremu czy innych produktów pielęgnacyjnych.
Masaż twarzy – przeciwwskazania
Choć masaż twarzy niesie za sobą mnóstwo korzyści, to nie każdy powinien go praktykować. Przeciwwskazaniami do jego wykonywania są:
- zmiany trądzikowe;
- stan zapalny skóry;
- otwarte rany, podrażnienia i uszkodzenia cery;
- guzki w okolicy twarzy i szyi;
- opryszczka;
- powiększone węzły chłonne;
- infekcja jamy ustnej lub gardła;
- usunięcie zę