Litoterapia – poznaj leczniczą moc kamieni szlachetnych
Litoterapia tak jak pozostałe niekonwencjonalne metody leczenia, najczęściej wzbudza w ludziach mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się fascynacja i zainteresowanie, chęć uwierzenia, że kamienie szlachetne rzeczywiście przyniosą poprawę stanu zdrowia. Brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność litoterapii sprawia, że z drugiej strony uczucia te wypiera powątpiewanie i nieufność. Jak kamienie szlachetne działają na ludzki organizm i czy w ogóle działają? Odpowiadamy!
Historia litoterapii sięga już starożytności. Metodę tę znali i stosowali Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. W Grecji chorym na łamliwość kości rekomendowano picie wody wzbogaconej w sproszkowane minerały, zawierające w swoim składzie wapń. Z kolei w Indiach w leczeniu chorób skóry stosowano okłady z pereł. Ludzie w tamtych czasach wierzyli także, że noszenie przy sobie minerałów poprawi ich zdrowie i samopoczucie.
Współcześnie w walce z niektórymi dolegliwościami również sięga się po głęboko osadzone w tradycji metody leczenia takie jak litoterapia. Zawsze trzeba mieć jednak z tyłu głowy, że kamienie szlachetne owszem, mogą, ale wcale nie muszą pomóc uporać się z chorobą. Zatem podejmując terapię z ich udziałem, mimo wszystko nie powinno się rezygnować z wizyty u lekarza.
Litoterapia – na czym polega?
Litoterapia, czyli leczenie kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, uznawana jest za medycynę alternatywną. Do terapii stosuje są także kryształy, jednak metoda je wykorzystująca nosi osobną nazwę – krystaloterapia. Sposób leczenia kamieniami szlachetnymi, z uwagi na szeroką i łatwą dostępność, jest jednym z popularniejszych przejawów medycyny naturalnej.
Litoterapia może mieć miejsce na wiele różnych sposobów. Kluczowa jest jednak kwestia indywidualnego doboru minerału, tak aby pasował do naszej osoby. Wybierając kamień, oprócz stanu zdrowia trzeba jeszcze wziąć pod uwagę również wiek. Okazuje się bowiem, że minerał, który dzisiaj jest w stanie pomóc, jutro może nam zaszkodzić.
Aby wybrany kamień przyniósł określony skutek, trzeba mieć go zawsze nie dalej niż 20 cm od ciała. Nie musimy więc nosić go na szyi czy dłoni, a możemy schować np. do torebki lub kieszeni.
Oddziaływanie kamieni szlachetnych na organizm
Występujące w ludzkim organizmie biopierwiastki są obecne także w składzie kamieni szlachetnych. Dobrym tego przykładem jest kryształ górski, który strukturą do złudzenia przypomina ludzką krew, limfę, tkankę czy tkankę tłuszczową.
Według założeń medycyny Dalekiego Wschodu chorobę wywołuje brak energii lub jej nadmiar. Schorzenie może się rozwinąć także na skutek blokady uniemożliwiającej swobodny przepływ energii.
Pokłada się wiarę w to, że kamienie szlachetne pozwalają skutecznie rozwiązać wszelkie problemy związane z energią. Litoterapia pomaga odbudować równowagę energetyczną organizmu, tym samym uwalniając go od chorób i wszelkich dolegliwości.
Właściwości lecznicze kamieni i minerałów
Każdy z kamieni przypisany jest konkretnej jednostce chorobowej lub dolegliwości, na którą jest w stanie zaradzić. Warto mieć na uwadze, że litoterapia jest holistyczną metodą leczenia. W praktyce znaczy to tyle, że skupia się nie tyle na wyeliminowaniu uporczywych objawów, ile na uzdrowieniu całego organizmu człowieka. Wybrany kamień ma poprawić stan zdrowia, a także pozytywnie wpłynąć na kondycję psychiczną.
Oto kilka przykładów kamieni wraz z krótkim opisem leczniczych właściwości:
- ametyst – łagodzi bóle głowy, także migrenowe, pomaga na bezsenność, leczy choroby skóry;
- kwarc – ułatwia koncentrację, wzmacnia serce oraz nerki, uspokaja;
- diament – harmonizuje umysł i ciało, wpływa na gospodarkę hormonalną, odmładza i dodaje energii;
- agat – wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, wrzodów żołądka i chorób kobiecych. Wykazuje dobroczynny wpływ na psychikę;
- rubin – nadaje się do leczenia chorób krwi, usprawnia pracę wątroby i mózgu, niweluje bóle żołądka i podnosi ciśnienie;
- bursztyn – zalecany chorym na reumatyzm, zapobiega bólom gardła i głowy;
- hematyt – sprzyja rekonwalescencji, podnosi poziom hemoglobiny we krwi;
- szafir – wykazuje skuteczność przy chorobach umysłowych i nerwicach;
- jaspis – poprawia wzrok i słuch, pomaga chorym na serce, wspiera leczenie wątroby, śledziony i nerek;
- rodonit – uspokaja, wzmacnia odporność organizmu.
Kamieni szlachetnych jest oczywiście znacznie więcej. Wybór minerału do terapii powinno się uzależnić od dolegliwości lub choroby. O pomoc w doborze najlepiej poprosić specjalistę z zakresu litoterapii.
Jak stosować litoterapię na co dzień?
Chcąc w pełni skorzystać z magicznych właściwości kamieni szlachetnych, należy w miarę możliwości wszędzie się nimi otaczać lub zawsze mieć je przy sobie. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, by móc czerpać z minerału najwięcej jak tylko się da, trzeba nosić go dość blisko ciała. Najlepiej więc zakładać go na ciało w formie biżuterii, np. na łańcuszku na szyję czy na bransoletce na rękę lub nogę.
Zdarza się, że kamienie naturalne wykorzystuje się podczas masaży, które również mają na celu ogólną poprawę stanu zdrowia. Aby takie kamienie dobrze się sprawdziły, muszą posiadać odpowiedni kształt, umożliwiający swobodne manewrowanie nimi podczas masażu.