Koenzym Q10. Najważniejsze informacje
Koenzym Q10 to istotny dla organizmu człowieka składnik zapewniający mu prawidłowe funkcjonowanie. Jedną z ważniejszych funkcji, jakie pełni, jest neutralizacja wolnych rodników, co zmniejsza stres oksydacyjny i spowalnia procesy starzenia tkanek. Rola koenzymu Q10 w organizmie jest jednak znacznie szersza. Jakie właściwości ma koenzym Q10? Jakie są objawy niedoboru koenzymu Q10 i jak go uzupełnić? Odpowiadamy!
Koenzym Q10 – co to jest?
Koenzym Q10, inaczej ubichinon lub CoQ10, to związek organiczny naturalnie występujący w organizmie człowieka. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek. Bierze udział w oddychaniu komórkowym, pełniąc funkcję kofaktora w reakcjach utleniania i redukcji, podczas których wytwarza się energia. Koenzym Q10 odgrywa więc fundamentalną rolę w bioenergetyce komórkowej. Najwyższe jego stężenie jest w organach, które potrzebują do pracy szczególnie dużych nakładów energii jak serce, nerki czy wątroba.
Poza tym CoQ10 wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki, chroniąc w ten sposób komórki przed uszkodzeniami i spowalniając procesy starzenia.
Koenzym Q10. Jak działa na organizm?
Koenzym Q10:
- wspiera prawidłową pracę układu krążenia,
- pozytywnie wpływa na układ odpornościowy,
- zapewnia właściwe funkcjonowanie układu nerwowego,
- poprawia metabolizm,
- pomaga zmniejszyć ryzyko miażdżycy,
- wspiera utrzymanie skóry w dobrej kondycji.
Koenzym Q10 – jak długo stosować?
Koenzym Q10 może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Wybrany produkt powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości o radę zawsze można poprosić farmaceutę. Jeśli chodzi o doustne preparaty z CoQ10, to najczęściej wskazane jest ich branie przez okres co najmniej 3 miesięcy. W tym czasie organizm ma szansę wysycić się nim i wykorzystać jego cenne właściwości.
Z czym nie łączyć koenzymu Q10?
I w tym przypadku najlepiej sugerować się zaleceniami producenta wybranego produktu. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że koenzym Q10 może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
Nie zaleca się jego przyjmowania razem z lekami przeciwzakrzepowymi. Warto też wiedzieć, że może obniżać stężenie glukozy we krwi.
Kto powinien przyjmować koenzym Q10?
Wraz z wiekiem poziom koenzymu Q10 w organizmie spada. Niedobór koenzymu Q10 prowadzi do spadku produkcji energii w postaci ATP, modyfikacji w składzie lipidów błon komórkowych i ich funkcji oraz nadmiernej produkcji wolnych rodników. Wiąże się też ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób mitochondrialnych, układu krążenia, układu nerwowego, a także przyspieszeniem procesów starzenia.
Największą zawartość CoQ10 mamy w wieku ok. 20 lat, później następuje stopniowy jego spadek. U 80-latków i starszych osób zawartość koenzymu Q10 może być niższa niż w momencie narodzin.
Po produkty z koenzymem Q10 mogą zatem sięgać przede wszystkim osoby starsze, u których poziom tego składnika zmniejsza się z wiekiem. Choć nie udowodniono leczniczego działania koenzymu Q10, to jest on często polecany osobom z nadciśnieniem oraz po zawale serca.
Jak długo można brać koenzym Q10?
O tym, jak długo przyjmować koenzym Q10, powinien zadecydować lekarz. Pamiętajmy, że jest to składnik mający duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przedawkowanie CoQ10 może prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Dlatego właśnie w kwestii czasu trwania terapii z jego udziałem warto poradzić się specjalisty.
Jak działa koenzym Q10 na twarz?
Koenzym Q10 jest niezwykle cennym składnikiem dla komórek skóry, gdyż pomaga utrzymać jej prawidłowe funkcje oraz bierze udział w jej regeneracji. Dodatkowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Poprawia gładkość i jędrność skóry, zwalnia procesy starzenia i powstawania zmarszczek.
Gdy poziom CoQ10 w organizmie zaczyna maleć, cierpi na tym nasza skóra. Pojawiają się pierwsze objawy starzenia się skóry takie jak suchość, pogłębienie zmarszczek, utrata jędrności oraz zaburzenia pigmentacji.
Czy koenzym Q10 pomaga na serce?
Serce ma duże zapotrzebowanie energetyczne, w związku z czym jest jednym z organów, który posiada największą ilość CoQ10. Składnik ten odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu energii w mięśniu sercowym oraz w przewodzeniu w nim sygnałów. Choć nie ma jednoznacznego potwierdzenia naukowego, to uzupełnianie koenzymu Q10 często zalecane jest osobom z chorobami naczyniowo-sercowymi ze względu na to, że pierwsze dowody wskazują na pozytywny wpływ suplementacji na stan zdrowia u takich pacjentów. Na dokładne wyniki badań naukowych w tym zakresie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.
Koenzym Q10 – który wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele form koenzymu Q10 – składnik ten występuje w postaci tabletek, kapsułek, proszku, płynu i kropli. Forma CoQ10 jednak nie ma aż tak dużego znaczenia. Najważniejszy jest skład produktu i pochodzenie znajdujących się w nim substancji. O pomoc w wyborze odpowiedniego produktu z koenzymem Q10 zawsze można poprosić farmaceutę.