Czym jest akupresura?
Akupresura jest bardzo popularną i znaną niemal na całym świecie alternatywną metodą leczenia. Wywodzi się z Chin, gdzie istnieją dowody na to, że już 7 tysięcy lat temu była znana i ceniona, jako sposób leczenia wielu dolegliwości. Często mylona jest z akupunkturą, z którą ma niewiele wspólnego. Akupresura to metoda łagodzenia dolegliwości bólowych poprzez dotykanie określonych miejsc na ciele człowieka.
Mówi się, że akupresura to sztuka nacisku. Polega na dotykaniu, uciskaniu i głaskaniu ściśle określonych miejsc, co ma prowadzić do zniwelowania bólu i zwalczenia niektórych schorzeń. Trzeba jednak uwierzyć w to, że wszystkie organy w ciele człowieka są od siebie bezpośrednio zależne, wtedy akupresura ma sens. Sprawdź, na jakie dolegliwości działa akupresura oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania.
Akupresura – na czym polega?
Ucisk na odpowiednie punkty na ciele człowieka ma na celu działanie na zupełnie inne miejsca, np. głowę czy brzuch. Punkty akupresurowe zlokalizowane są przede wszystkim na stopach i dłoniach. Osoba wykonująca zabieg akupresury najcześciej własnymi dłońmi dotyka, głaska, uciska, opukuje i stymuluje właściwe punkty w odpowiedni sposób. Ruchy mogą być szybkie i rytmiczne (metoda pobudzająca) lub okrężne, ze stopniowym zwiększaniem nacisku (metoda hamująca). Czasami do zabiegów wykorzystuje się drewnianą „gruszkę”, aby dokładnie wymasować głęboko położone punkty akupresurowe.
Jak działa akupresura?
Według medycyny chińskiej, gdy w naszym organizmie panuje równowaga, cieszymy się dobrym zdrowiem. Wszelkie zaburzenia prowadzą do powstania stanów chorobowych.
Głównym celem akupresury jest zmniejszenie dolegliwości bólowych o różnym podłożu. Ten sposób leczenia chorób często stosowany jest równolegle z leczeniem farmakologicznym i fizjoterapeutycznym. Są i tacy, którzy uciekają się do niego, kierując się niewiarą w medycynę akademicką lub szukając przyczyny uporczywych dolegliwości.
Istnieje wiele map ciała, które wskazują punkty, jakie należy uciskać, aby osiągnąć pożądany skutek. Punkty te odpowiadają konkretnym narządom wewnętrznym. Skuteczne leczenie metodą akupresury wymaga fachowej wiedzy i umiejętności powiązania ze sobą przepływu energii przez różne narządy. Podczas terapii może się bowiem okazać, że aby wyleczyć chorobę, trzeba uregulować przepływ energii przez inny organ.
Akupresura – siła dotyku
Nie możemy zaprzeczyć, że na naszym ciele znajduje się sieć zakończeń nerwowych, których stymulacja wywołuje przebieg impulsów nerwowych w całym układzie nerwowym. Okazuje się więc, że pobudzenie zakończeń nerwowych i akupresura może wywołać takie efekty jak obniżenie ciśnienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi, usprawnienie dotlenienia, odżywienia i procesu detoksykacji.
Akupresura może też pomóc zniwelować ból, zarówno nagły, ostry, jak i przewlekły. Jedna z teorii głosi, że podczas zabiegu akupresury w mózgu wydzielają się endorfiny – hormony o działaniu znieczulającym. Według innej tajemnica akupresury tkwi w sile sugestii.
Mapa akupresury – stopy i dłonie
Profesjonalne zabiegi akupresury wykonuje się w gabinetach zajmujących się świadczeniem tego typu usług. Technik akupresury można się też nauczyć, aby móc korzystać z jej dobrodziejstw w domowym zaciszu. W ich opanowaniu może pomóc mapa akupresury. Są to rysunki stopy i dłoni, z dokładnie oznaczonymi i opisanymi punktami akupresurowymi.
Akupresura stopy pozwala wpływać na takie organy ciała jak głowa, szyja, klatka piersiowa, kręgosłup czy jama brzuszna. Wiele dobrego może przynieść też masaż dłoni. Na opuszkach palców bowiem znajdują się obszary odpowiedzialne za mózg. Uciskając środkową część ręki, oddziałujemy za to na narządy w obrębie korpusu, od serca i płuc po organy wchodzące w skład układu pokarmowego.
Na co pomaga akupresura?
Akupresura to jedna z metod leczenia schorzeń i dolegliwości bólowych niewiadomego pochodzenia. Zwolennicy tego sposobu leczenia twierdzą, że przynosi ona widoczne rezultaty w leczeniu chorób przewlekłych.
Wśród schorzeń, na jakie stosuje się akupresurę, jest m.in.:
- astma,
- migrena,
- alergia,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby układu krążenia,
Akupresura to także łagodzenie bólu różnego pochodzenia, w tym bólu brzucha, kręgosłupa, w klatce piersiowej, głowy i zębów.
Przeciwwskazania do stosowania akupresury
Okazuje się, że w wielu przypadkach akupresura choć może pomóc, to może też zaszkodzić. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania tej metody są problemy skórne, w tym otwarte rany, choroby zakaźne i grzybica. Akupunktury nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Przeszkodą są też ostre infekcje, choroby nowotworowe, stan po zawale serca i zakrzepica tętnicy wieńcowej.