Aromaterapia – sprawdź, na czym polega i jakie rezultaty daje jej stosowanie
Zdrowotne właściwości olejków eterycznych cenione były już w kulturach antycznych Dalekiego i Środkowego Wschodu. Obecnie coraz więcej zwolenników leczenia preparatami pochodzenia naturalnego poleca aromaterapię do leczenia przeziębienia, bezsenności czy bólu głowy. Na jakie jeszcze dolegliwości może pomóc aromaterapia i jak działają wykorzystywane w leczeniu olejki eteryczne? Odpowiadamy!
Historia aromaterapii sięga nawet do 5 tysięcy lat wstecz – olejki eteryczne były cenione w Indiach, jak również w starożytnym Egipcie czy Chinach. Metoda leczenia różnych dolegliwości zapachem cieszyła się zainteresowaniem także w Starożytnej Grecji i Rzymie. Po odkryciu destylacji parą wodną nastąpił prawdziwy przełom w tej dziedzinie, a po olejki eteryczne zaczęto sięgać na całym świecie. Obecnie, gdy coraz to nowsze badania naukowe potwierdzają ich pozytywny wpływ na zdrowie, aromaterapia znowu powróciła do łask.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia zaliczana jest do grona najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Polega na leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznych w celu oddziaływania przede wszystkim na nasz nastrój i samopoczucie, ale też zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze.
Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części rośliny – kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, nasion czy korzeni. Co ciekawe, niektóre rośliny dostarczają więcej niż jednego olejku, czego przykładem jest np. pomarańcza, która zawiera aż 3 różne olejki o unikatowych właściwościach: w liściach owoców, skórce i kwiatach. Otrzymywanie olejków z roślin umożliwia proces destylacji parą wodną.
Oprócz olejków w aromaterapii wykorzystuje się także zioła, hydrozole, kadzidła czy oleje kosmetyczne. Innymi słowy, wszystko, co działając na zmysł węchu, wpływa na cały organizm.
Jakie pozytywne efekty można osiągnąć?
Argumentów przemawiających za korzystaniem z aromaterapii jest mnóstwo. Olejki eteryczne, w zależności od tego, z jakiej rośliny pochodzą, mogą m.in. wykazywać działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyseptyczne i odkażające. Zadaniem jednych jest pobudzać organizm do działania, z kolei innych relaksować, wyciszać i koić nerwy.
Stosowanie aromaterapii niesie za sobą następujące korzyści:
- zwalczenie przewlekłych bólów głowy,
- poprawa pamięci i koncentracji,
- opanowanie nerwów i pozbycie się stresu,
- poprawa krążenia,
- wzmocnienie układu immunologicznego,
- wspomaganie procesów gojenia i rehabilitacji,
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- zwiększenie poziomu energii,
- pomoc w zasypianiu,
- poprawa trawienia,
- zwalczenie dolegliwości bólowych.
Aromaterapia znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Olejki eteryczne często stają się składnikami kremów, balsamów do ciała czy perfum, zwiększając skuteczność tych produktów, a przy okazji zapewniając przyjemny zapach.
Rodzaje i właściwości olejków stosowanych do aromaterapii
Wybór olejku do aromaterapii nie jest przypadkowy, lecz zależy od schorzenia. I tak poszczególne rodzaje olejków mogą zmniejszyć następujące dolegliwości:
- olejek lawendowy – ma właściwości antyseptyczne i uspokajające. Stymuluje pracę mózgu, pomaga rozluźnić mięśnie, obniża ciśnienie, niweluje stres oraz łagodzi ból. Olejek lawendowy polecany jest osobom cierpiącym na bezsenność i depresję. Działa na trądzik, łupież i grzybicę;
- olejek z drzewa herbacianego – wykazuje skuteczność w walce z przeziębieniem. Wspomaga leczenie grzybicy, trądziku i infekcji skóry, przyspiesza regenerację poparzonej skóry;
- olejek różany – dobrze działa na nudności, bóle głowy i rozstępy. Nawilża i wygładza skórę, zapobiegając jej przesuszaniu. Szczególnie polecany kobietom, gdyż łagodzi dolegliwości związane z menstruacją;
- olejek eukaliptusowy – działa bakteriobójczo, orzeźwiająco i kojąco. Pomaga zlikwidować kaszel i zmęczenie, wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Jest szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych;
- olejek rozmarynowy – wykazuje właściwości antyseptyczne, więc kosmetyki z nim w składzie dedykowane są skórze tłustej i trądzikowej. Leczy grypę i żylaki, pomaga uregulować ciśnienie tętnicze krwi, wzmacnia odporność i poprawia krążenie krwi. Dodatkowo rozmaryn uznawany jest za afrodyzjak;
- olejek pomarańczowy – uspokaja i koi. Łagodzi objawy nerwicy i depresji, przeciwdziała bezsenności. Stosowany na skórę nawilża i wygładza, opóźniając procesy starzenia;
- olejek z drzewa sandałowego – wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, dlatego skutecznie łagodzi podrażnienia skóry. Dodatkowo odpręża, niweluje bóle menstruacyjne i pomaga pozbyć się problemów z zasypianiem;
- olejek mandarynkowy – zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie, a co za tym idzie, eliminuje stres. Wykazuje korzystne działanie na skórę, rozjaśniając ją, normalizując wydzielanie sebum oraz ściągając rozszerzone pory. Stosowany regularnie ułatwia zasypianie;
- olejek miętowy – orzeźwia, chłodzi i łagodzi podrażnienia. Ponadto skutecznie odpręża i zmniejsza napięcie mięśni.
Jak stosować olejki samodzielnie?
Olejki eteryczne można stosować na wiele różnych sposobów. Kąpiele, masaże, kompresy, inhalacje, płukanki (do gardła) – to tylko niektóre z nich. Stosowanie olejków w domu jest proste i bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy przestrzegamy podstawowych zasad ostrożności.
Przed przystąpieniem do zabiegu aromaterapii należy sprawdzić, czy wybrany olejek eteryczny nas nie uczula. W tym celu należy rozcieńczyć 1-2 krople olejku i nałożyć np. na nadgarstek czy za uchem i odczekać ok. 12 godzin. Jeśli na skórze nie wystąpiła reakcja alergiczna, można go bezpiecznie zastosować. W przeciwnym razie, gdy skóra swędzi i piecze, a w dodatku pojawiły się na niej zmiany, należy zrezygnować z terapii z udziałem tego olejku.
Istotne jest także to, że olejków nie powinno się aplikować bezpośrednio na skórę (dopiero po ich rozcieńczeniu) ani przyjmować doustnie. Nie wszystkie olejki nadają się dla kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na epilepsję, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki czy etykiety lub zasięgnąć porady specjalisty. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki, gdyż olejki eteryczne są bardzo mocno skondensowane i mogłoby to doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych.
Na co zwrócić uwagę – podrażnienia
Szczególną ostrożność podczas stosowania olejków eterycznych powinni zachować alergicy. Skóra takich osób jest bardziej podatna na podrażnienia, przez co nieodpowiedni dobór olejku lub zastosowanie go w zbyt dużej dawce może przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej. Nadmierna ilość preparatu nałożona bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia w olejku bazowym może doprowadzić do silnego uczulenia, a nawet poparzenia. To samo tyczy się dzieci, które mają bardzo delikatną skórę.
Niepożądane reakcje mogą wystąpić nie tylko po smarowaniu olejkami skóry, ale też po wdychaniu ich aromatów czy po spożyciu mikstur z ich dodatkiem. Objawami przedawkowania olejków eterycznych są drgawki, nudności, zawroty głowy, bóle brzucha, a nawet problemy z oddychaniem, niewydolność wątroby czy obrzęk mózgu.