Jak napój z drożdży wpływa na zdrowie? Sprawdzamy picie drożdży
Drożdże większości z nas kojarzą się przede wszystkim z wypiekiem pieczywa. To dzięki nim ciasto rośnie i staje się puszyste. Ostatnio natomiast coraz większą popularność zdobywa napój z drożdży ze względu na przypisywane mu liczne korzyści dla organizmu. Jakie składniki odżywcze i właściwości drożdży mogą wpływać na zdrowie oraz jakie potencjalne efekty mogą wynikać z regularnego spożywania przygotowanego z nich napoju? Sprawdźmy, co daje picie drożdży.
Co to są drożdże?
Drożdże to mikroskopijne jednokomórkowe organizmy, należące do grupy grzybów. Powszechnie występują w przyrodzie i mają wiele różnych odmian. W branży spożywczej najczęściej wykorzystuje się drożdże Saccharomyces cerevisiae, znane również jako drożdże piekarskie.
Drożdże wykazują zdolność do przeprowadzania procesu fermentacji, w którym przekształcają cukry w alkohol i dwutlenek węgla. W przypadku drożdży piekarskich proces fermentacji prowadzi do wyrastania ciasta, co sprawia, że chleb staje się puszysty i lekki. W przebiegu fermentacji alkoholowej natomiast drożdże przekształcają cukry zawarte w owocach czy zbożach w alkohol.
Drożdże są cenione ze względu na bogactwo składników odżywczych. Z uwagi na swoje właściwości odżywcze są wykorzystywane jako dodatek do żywności oraz jako suplement diety.
Drożdże – wartości odżywcze
Drożdże są dobrym źródłem białka, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących dietę roślinną lub poszukujących alternatywnego źródła białka. Białko jest niezbędne przede wszystkim do budowy i naprawy zużywających się tkanek.
Do cennych wartości odżywczych drożdży zaliczają się także:
- witaminy z grupy B – drożdże są bogate w witaminy z grupy B, w tym tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksynę (B6) i kwas foliowy (B9). Witaminy te odgrywają istotną rolę w metabolizmie energii, funkcjonowaniu układu nerwowego, syntezie DNA i wielu innych procesach biochemicznych zachodzących w organizmie;
- błonnik – drożdże są źródłem błonnika, który jest niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego. Błonnik pomaga regulować trawienie, pobudza perystaltykę jelit i wspomaga mikrobiom;
- składniki mineralne – drożdże zawierają różne minerały, żelazo, magnez, cynk, miedź i selen. Wpływają one m.in. na produkcję energii, funkcjonowanie układu nerwowego, układu immunologicznego i zdrowie kości.
Które drożdże wybrać do picia?
Na sklepowych półkach znaleźć można drożdże spożywcze, piwne czy piekarnicze. Pod każdą z tych nazw kryją się jednak organizmy z rodziny Saccharomyces Cerevisiae. Do sporządzenia napoju najlepiej wybrać świeże drożdże w kostce, które znaleźć można w sklepowych lodówkach.
Jakie są korzyści płynące z picia drożdży?
Przejdźmy teraz do omówienia kwestii, która zapewne wszystkich interesuje najbardziej, czyli na co pomaga picie drożdży. Dotychczasowe obserwacje pokazują, że włączenie napoju z drożdży do swojej codziennej diety:
- wspomaga zdrowie jelitowe,
- wspiera układ odpornościowy,
- zwiększa energię i witalność,
- poprawia nastrój,
- poprawia stan skóry, włosów i paznokci,
- łagodzi zmiany trądzikowe,
- zmniejsza poziom cukru we krwi.
Picie drożdży – kiedy pojawią się efekty?
Skoro wiadomo już, co powoduje picie drożdży, to warto jeszcze wspomnieć, kiedy można spodziewać się pierwszych efektów. Czas potrzebny do zaobserwowania korzyści picia drożdży może różnić się w zależności m.in. indywidualnej reakcji organizmu, dawki spożywanych drożdży czy regularności picia napoju.
Niektóre korzyści można zobaczyć stosunkowo szybko, nawet po kilku dniach, np. zwiększenie poziomu energii lub poprawę trawienia. Na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci czy złagodzenie zmian skórnych trzeba będzie jednak nieco dłużej poczekać.
Pierwsze efekty picia drożdży zazwyczaj pojawiają się jednak u większości po mniej więcej dwóch tygodniach.
Przeciwwskazania do picia drożdży
Regularne picie drożdży może przynieść sporo korzyści dla organizmu, warto jednak wiedzieć, że u niektórych sięganie po taki napój może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Spożywania drożdży powinny przede wszystkim unikać osoby z nadwrażliwością lub alergią, ponieważ mogą wystąpić u nich reakcje alergiczne, takie jak wysypka, obrzęk, trudności w oddychaniu czy ból brzucha.
Przeciwwskazanie do picia drożdży stanowią ponadto:
- nawracające infekcje grzybicze wywołane przez drożdżaki Candida albicans,
- choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit),
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Hashimoto),
- cukrzyca,
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych).
Jak przygotować napój z drożdży?
Spożywanie surowych drożdży jest szkodliwe, dlatego do przygotowania napoju wykorzystuje się gorącą wodę. Picie drożdży – jak zrobić napój?
- Rozpuść 1/4 kostki drożdży w szklance gorącej wody. Możesz użyć łyżki, aby delikatnie mieszając rozpuścić drożdże w wodzie. Upewnij się, że drożdże całkowicie się rozpuściły.
- Napój z drożdży ma specyficzny, dla niektórych trudny do zaakceptowania smak, dlatego w celu jego zniwelowania można dodać do napoju np. gorące mleko, gorzkie kakao lub kawę. Nie powinno się natomiast dodawać składników zawierających cukry proste, np. miodu, cukru czy soków owocowych, bo osłabiają działanie drożdży.
- Odstaw napój na kilka minut, aby smaki się połączyły i napój osiągnął pożądaną konsystencję.
- Przed wypiciem jeszcze raz dokładnie wymieszaj napó Możesz go podawać z kostkami lodu.