Arterioskleroza, czyli miażdżyca. Przyczyny, objawy, prawidłowa dieta
Arterioskleroza to tajemniczo brzmiąca nazwa wszystkim dobrze znanego schorzenia, jakim jest miażdżyca. To przewlekła choroba związana ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi i polegająca na powstawaniu zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w obrębie tętnic, co z kolei prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi. W konsekwencji miażdżyca może doprowadzić do niedokrwienia serca lub mózgu, co jest stanem zagrożenia zdrowia lub życia. Jak rozpoznać arteriosklerozę i w jaki sposób ją leczyć? Odpowiadamy!
Czym jest arterioskleroza (miażdżyca)?
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest arterioskleroza naczyń krwionośnych. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to choroba tętnic, prowadząca do zwężenia ich światła. Zdrowe tętnice są cienkie i elastyczne, ale pod wpływem różnych czynników stają się grubsze i bardziej sztywne.
Miażdżyca może rozwinąć się praktycznie u każdego. Jej objawy mogą być różne w zależności od tego, jakie tętnice zaatakuje.
Jakie są przyczyny miażdżycy?
Bezpośrednią przyczyną zwężania się światła tętnic jest tworząca się w ich ścianach blaszka miażdżycowa składająca się głównie z cholesterolu oraz komórek zwanych monocytami. Blaszki miażdżycowe mają to do siebie, że łatwo pękają. Jeśli powstałe pęknięcie jest dużych rozmiarów, to prowadzi do powstania zakrzepu, który zamyka tętnicę i dochodzi do nagłego niedokrwienia obszaru zaopatrywanego do tej pory przez daną tętnicę. Stan ten może prowadzić do martwicy i zawału serca.
Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde pęknięcie blaszki miażdżycowej skutkuje od razu zawałem serca. Czasami jest jedynie przyczyną rozwoju zakrzepu wewnątrz blaszki (w jej ścianie, nie w świetle), przez co narasta zmiana miażdżycowa. Z czasem taka blaszka miażdżycowa włóknieje i wzmacnia się, przez co następuje zwężenie światła tętnicy i upośledzenie przepływu krwi, a to już skutkuje pojawieniem się objawów niedokrwienia.
Jakie są objawy miażdżycy?
Przebieg choroby w dużej mierze zależy od tego, w obrębie jakich tętnic zlokalizują się złogi cholesterolowe. Pod względem umiejscowienia blaszek choroba może być sklasyfikowana w różny sposób i dawać następujące objawy:
- miażdżyca tętnic szyjnych ‒ wśród możliwych objawów wymienia się bóle głowy, problemy z mówieniem, nudności, zaburzenia czucia, niedowład;
- miażdżyca tętnic kręgowych – pojawiają się zwykle szumy uszne, zawroty głowy i zaburzenia równowagi;
- miażdżyca tętnic wieńcowych – prowadzi do wystąpienia objawów takich jak szybkie męczenie się i występowanie uczucia zmęczenia nawet po niewielkim wysiłku. Osłabione serce szybciej pompuje krew, czego skutkiem mogą być ataki dusznicy bolesnej, a z czasem może doprowadzić to nawet do zawału serca;
- miażdżyca tętnic mózgowych – może stać się przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu, do którego objawów należą m.in. drętwienie kończyny, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni twarzy czy problemy z mówieniem i rozumieniem mowy;
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych – silny i uciążliwy ból nóg, zaburzenia czucia (np. kłucie, drętwienie), mrowienie stóp, uczucie zimna.
Jakie są powikłania miażdżycy?
Zmiany miażdżycowe mogą prowadzić do wielu powikłań. Do najczęstszych powikłań arteriosklerozy należą:
- zaburzenia rytmu serca;
- choroba niedokrwienna serca;
- zawał serca;
- udar mózgu;
- choroby nerek;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba naczyń obwodowych;
- cukrzyca;
- tętniaki.
Miażdżyca – odpowiednia dieta
Jednym ze sposobów zapobiegania arteriosklerozie jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych. Profilaktyka miażdżycy w zakresie żywienia obejmuje:
- regularne spożywanie posiłków (co 3-4 godziny, 4–5 posiłków dziennie);.
- jedzenie dużych ilości owoców i warzyw;
- jedzenie produktów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych (z pełnego przemiału);
- jedzenie chudych produktów mlecznych (głównie odtłuszczonego mleka lub jogurtów, w ograniczonych ilościach niskotłuszczowego mleka, jogurtów, serów);
- ograniczenie spożycia czerwonego mięsa oraz przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tydz.;
- spożywanie ryb, nasion roślin strączkowych oraz jaj;
- ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich olejami roślinnymi;
- ograniczenie spożycia cukru i słodyczy;
- unikanie dosalania potraw;
- picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie;
- unikanie picia alkoholu.
Jak leczyć miażdżycę?
Podstawą leczenia jest prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Pacjentom zaleca się ponadto przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi i leków przeciwkrzepliwych. Niekiedy pojawia się konieczność przeprowadzenia różnych zabiegów operacyjnych takich jak:
- wszczepianie stentów w tętnice;
- angioplastyka wieńcowa (balonikowanie serca);
- pomostowanie aortalno-wieńcowe.
Jedynie kompleksowe podejście do leczenia miażdżycy i zapobieganie narastaniu złogów może zapewnić sukces terapii i ograniczyć ryzyko powikłań.