Joga, czyli klucz do zdrowia i harmonii
Joga kojarzona jest przede wszystkim z medytacją, systemem ćwiczeń, ale też filozofią życiową. Wpływa na rozwój duchowy i umożliwia samodoskonalenie, pozwala też poczuć się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji praktykować jogi i jesteś do niej sceptycznie nastawiony, to pora zmienić swoje podejście. Dowiedz się, jak praktykowanie jogi wpływa na ciało i duszę. Poznaj najważniejsze korzyści płynące z ćwiczenia jogi.
Co to jest joga?
Słowo joga zapewne nikomu nie jest obce, jednak to, co się pod nim kryje, dla wielu pozostaje tajemnicą. Dlatego zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest joga.
Joga nie jest do końca sportem, a raczej nietypowym treningiem ciała lub systemem ćwiczeń fizycznych umożliwiającym rozwój psychiczny i fizyczny. System ćwiczeń wywodzi się z Indii, a dokładniej z rejonu doliny Indusu. Jej historia sięga ponad 4 tysięcy lat.
Pozycje wykorzystywane w jodze nazywane są asanami. Asana znaczy dosłownie „wolna pozycja”, dlatego też każda pozycja jogi jest optymalną dla ludzkiej równowagi i samopoczucia, choć niektóre na pierwszy rzut oka wydają się wcale takimi nie być. Poza asanami w jodze znaczenie mają także techniki oddechowe zwane jako pranayama.
Po przyjęciu określonej pozycji jogi należy utrzymać ją przez określony czas, który można przy okazji wykorzystać na medytację. Wychodzenie z wybranej pozycji to powolny proces, kiedy to trzeba pamiętać o prawidłowym rytmie oddechu.
Cel uprawiania jogi jest prosty – uzyskać wewnętrzną równowagę oraz zjednoczyć ciało i duszę.
Najlepsze metody uprawiania jogi
Joga z uwagi na wielowiekową tradycję jest dość rozbudowanym systemem, który może wydawać się na pozór bardzo skomplikowany. Osoby początkujące i dopiero zgłębiające się w ten temat powinny wiedzieć, że na przestrzeni wieków wykształciło się wiele odmian jogi. Do najpopularniejszych należą:
- Hatha-joga – tradycja indyjskiej jogi, która bazuje przede wszystkim na pozycjach ciała asana, sześciu procesach oczyszczających zwanych krija oraz na kontroli oddechu. Skupia się ponadto na praktykach moralnych, którymi należy się kierować, aby być dobrym człowiekiem;
- Bhakti-joga – jej głównym celem jest rozwijanie miłości między osobą praktykującą a Bogiem;
- Karma-joga – prowadzi do całkowitego wyzwolenia, które można osiągnąć za sprawą bezinteresownego działania i pomagania potrzebującym;
- Mantra-joga – polega na modlitwie i głębokiej medytacji;
- Dżniana-joga – pozwala osiągnąć transcendentalne poznanie umysłowe i intuicyjne, dzięki specjalistycznym, głębokim praktykom medytacyjnym;
- Radża-joga – polega na przestrzeganiu reguł moralnych, np. wstrzemięźliwym życiu i braku emocjonalnego przywiązania czy nabywaniu cnót;
- Tantra-joga – uczy holistycznego podejścia do życia i świata, pozwala osiągnąć harmonię ciała i umysłu, budzi uśpioną seksualność.
Korzyści z uprawiania jogi
Regularne praktykowanie jogi niesie za sobą całe mnóstwo korzyści. Do najważniejszych należą:
- złagodzenie bólów stawów i kości;
- zwiększenie wydajności mięśni i ścięgien;
- zwiększenie zakresu ruchomości stawów;
- uelastycznienie ciała;
- zlikwidowanie migren;
- zmniejszenie stresu;
- poprawa samopoczucia;
- usprawnienie pracy układu oddechowego;
- dotlenienie organizmu;
- ujędrnienie skóry;
- zmniejszenie objawów ze strony układu pokarmowego;
- złagodzenie dolegliwości związanych z menstruacją;
- pozytywny wpływ na pracę serca.
Co daje joga?
Joga korzystnie wpływa na całe ciało i duszę. Podnosi wydolność organizmu i poprawia sprawność. Dzięki jodze wyprostujesz się i odmłodniejesz. Jej praktykowanie pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, a więc pozwala uniknąć chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo reguluje ciśnienie, poprawia trawienie i redukuje stres. Joga zatem korzystnie wpływa zdrowie na każdej możliwej płaszczyźnie.
Wskazania do uprawiania jogi
Choć z dobrodziejstw związanych z uprawianiem jogi korzystać może każdy, to są osoby, którym jej praktykowanie jest szczególnie polecane. Do głównych wskazań należą:
- siedzący tryb życia i ograniczona ilość ruchu na co dzień lub jego całkowity brak;
- sztywność oraz ból pleców i karku;
- uciążliwe objawy podczas miesiączki;
- problemy z trawieniem;
- stres i wahania nastroju.
Przeciwwskazania do uprawiania jogi
Choć joga uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, to mimo to istnieją przeciwwskazania do jej uprawiania. Wśród najważniejszych przeciwwskazań wymienia się:
- silne bóle kręgosłupa o nieznanym podłożu;
- zaawansowana osteoporoza;
- problemy z równowagą;
- menstruacja;
- ciąża.
W wymienionych przypadkach zalecana jest konsultacja z doświadczonym instruktorem jogi, który doradzi, jakie pozycje jogi są bezpieczne. Może się bowiem okazać, że podczas miesiączki czy w ciąży można uprawiać jogę, ale tylko pod warunkiem wykonywania ściśle określonych pozycji.