Ashwagandha (żeń szeń indyjski) – jakie ma właściwości i jak go stosować?
Kiedyś niezwykle ceniona w medycynie ajurwedyjskiej, będąca wręcz jej filarem, dzisiaj uznawana za superfoods, czyli naturalną, nieprzetworzoną żywność korzystnie wpływającą na nasz organizm. Ashwagandha, bo to o niej dzisiaj będzie mowa, w ostatnim czasie mocno zyskała na popularności. Wzrost zainteresowania tą rośliną wynika z jej drogocennych właściwości, które przekładają się na szerokie spektrum zastosowań. Jak działa i na co pomaga ashwagandha? Sprawdź!
Ashwagandha – czym jest? Charakterystyka
Ashwagandha to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych, znany także pod nazwą żeń-szeń indyjski, witania ospała czy zimowa wiśnia. Naturalnie występuje w Afryce, Australii, Azji, a nawet w Europie (głównie w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech).
Krzew ashwagandhy potrafi urosnąć do 1,5 m, z kolei liście potrafią osiągać nawet 15 cm długości. W medycynie zastosowanie znajdują przede wszystkim przypominające pomidorki cherry owoce oraz korzeń, choć używa się każdej części rośliny, nasion, liści i kwiatów także.
Nazwa ashwagandha po części pochodzi od charakterystycznego zapachu rośliny, który przypomina zapach… konia. Stąd wziął się człon „ashwa”, który oznacza konia, z kolei „gandha” to siła, która wskazuje na cenne właściwości wzmacniające rośliny.
Właściwości ashwagandhy
Poszczególne części ashwagandhy, w tym głównie korzeń i owoce, zawierają w sobie mnóstwo cennych związków i składników, którym przypisuje się lecznicze właściwości. Na uwagę zasługują m.in. witanolidy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Dzięki nim żeń-szeń indyjski hamuje podział komórek w procesie mitozy.
Ashwagandha jest pełna antyoksydantów, przez co jest pomocna w leczeniu niepłodności i stanowi wsparcie w chemioterapii. W jej składzie widnieją niwelujące wolne rodniki przeciwutleniacze oraz odpowiadające za gospodarkę hormonalną aminokwasy. Zawiera także flawonoidy, alkaloidy oraz wiele minerałów i cennych związków, które wspierają różne ważne funkcje biologiczne organizmu.
Ashwagandha – działanie
Ashwagandha jest ceniona ze względu na pozytywny wpływ na ludzki organizm. Przypisuje się jej takie działanie jak:
- poprawia pamięć i koncentrację,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- poprawia funkcjonowanie systemu nerwowego,
- obniża poziom cukru we krwi,
- pomaga radzić sobie ze stresem,
- poprawia nastrój,
- reguluje poziom kortyzolu,
- zwiększa sprawność seksualną,
- poprawia jakość snu,
- pomaga złagodzić objawy menopauzy,
- wspomaga funkcje tarczycy,
- zwiększa siłę i masę mięśniową,
- wspomaga leczenie niepłodności,
- uzupełnia profilaktykę nowotworową.
Na co pomaga ashwagandha?
Z uwagi na drogocenne właściwości lecznicze ashwagandha jest wykorzystywana pomocniczo w terapii między innymi takich chorób jak:
- cukrzyca – obniża stężenie cukru we krwi,
- wrzody żołądka – obniża poziom stresu, który jest ich częstą przyczyną,
- niedoczynność tarczycy – reguluje produkcję hormonów tarczycy,
- chroniczne zwyrodnienie stawów – zapobiega uszkodzeniom chrząstki stawowej,
- choroba Alzheimera – chroni komórki nerwowe przed zniszczeniem.
Ashwagandha – dawkowanie
Ashwagandhę kupić można w formie suplementu diety najczęściej pod postacią tabletek lub kapsułek. W dziennej porcji produktu zawiera się od 300 do 500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy. Uważa się, że jest to ilość wystarczająca do uzyskania pożądanych efektów leczniczych. Przed rozpoczęciem kuracji trzeba więc sprawdzić zawartość preparatu w 1 tabletce/kapsułce i zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi przyjmowania suplementu.
Decydując się na stosowanie sproszkowanego korzenia ashwagandhy, nie powinno się przekraczać dziennej dawki 3 g. Należy pamiętać, że podczas stosowania ashwagandhy trzeba przestrzegać zalecanych dawek. Przekraczanie dopuszczalnej porcji produktu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Suplementów diety z ashwagandhą nie zaleca się przyjmować dłużej niż przez 3 miesiące.
Przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy
Ashwagandha, choć wielu osobom może pomóc, to niektórym niestety może zaszkodzić. Sproszkowanego żeń-szenia indyjskiego ani w postaci suplementu diety nie powinny przyjmować przede wszystkim osoby przyjmujące na stałe leki uspokajające, przeciwpadaczkowe lub nasenne. Odradza się jej stosowanie również kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Ashwagandha – skutki uboczne
Wydawać by się mogło, że skoro ashwagandha jest w pełni naturalnym produktem pochodzenia roślinnego, to z jej strony nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jak się okazuje, u niektórych roślina ta może wywołać pewne reakcje niepożądane.
Najczęściej opisywane skutki uboczne wynikające ze stosowania żeń-szenia indyjskiego to:
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- nudności,
Warto też dodać, że ashwagandha może wchodzić w reakcje z lekami oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego zażywając takie leki, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem.