Soda oczyszczona – właściwości i zastosowania – czy warto się leczyć sodą?
Soda oczyszczona to produkt o szerokim zastosowaniu, który praktycznie każdy z nas ma w swojej kuchni. Tam wykorzystywana jest głównie jako zamiennik do proszku do pieczenia, ale też do czyszczenia sprzętów i blatów. Ten niepozorny biały proszek ze względu na swoje chemiczne i fizyczne właściwości może być jednak wykorzystywana na dużo więcej sposobów. Do czego sprawdzi się soda oczyszczona? Na jakie dolegliwości może pomóc? Poznaj sodę oczyszczoną na nowo!
Soda oczyszczona – czym jest?
Sodą oczyszczoną określa się związek chemiczny – wodorowęglan sodu. Naturalnie występuje głównie w złożach mineralnych i osadach wód słodkich. Mało kto wie, ale jest obecna również w ludzkim organizmie – znajduje się w ślinie i w żołądku, gdzie neutralizuje działanie soku żołądkowego i kwasów z pożywienia.
Ma postać białego proszku i jest higroskopijna (dobrze chłonie wodę), a przy długim przechowywaniu się zbryla. Sodę oczyszczoną można kupić w każdym sklepie spożywczym za przysłowiowe grosze (ok. 1 zł).
Właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona to substancja delikatnie żrąca, dzięki czemu wykazuje działanie czyszczące. W kuchni ceniona jest za właściwości spulchniające i fermentujące – można ją dodawać do ciast i wypieków zamiast proszku do pieczenia i drożdży. Cechuje się odczynem zasadowym, przez co pochłania nieprzyjemne zapachy i neutralizuje kwasy.
Soda oczyszczona – właściwości lecznicze
Na uwagę zasługują także właściwości lecznicze sody oczyszczonej, których ma ona całkiem sporo. To właśnie ze względu na nie ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Soda oczyszczona:
- oczyszcza organizm z toksyn,
- reguluje pH w organizmie,
- zapobiega wrzodom żołądka,
- łagodzi objawy przeziębienia (ból gardła i katar),
- pomaga w walce ze zgagą i niestrawnością,
- łagodzi bąble po ukąszeniach owadów,
- wspomaga odchudzanie,
- łagodzi oparzenia słoneczne,
- przyspiesza gojenie aft,
- odświeża oddech,
- wybiela zęby.
Soda oczyszczona nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości. Przykładowo przy zgadze i niestrawnościach załagodzi przykre objawy, jednak nie wyeliminuje źródła problemu. Dlatego, jeśli już należy stosować ją doraźnie, a oprócz tego i tak skonsultować się z lekarzem.
Soda oczyszczona – zastosowanie
W domu soda oczyszczona jest wykorzystywana do usuwania tłuszczu i spalenizny. Dobrze radzi sobie z zabrudzeniami mikrofali i piekarnika. Z jej pomocą można odkamienić czajnik i wyczyścić srebrną biżuterię. Dodanie sody oczyszczonej do wypieków sprawi, że ciasto będzie pulchne i dobrze wyrośnie.
Soda oczyszczona ma mnóstwo zastosowań leczniczych. Może być wykorzystana do sporządzenia płukanek, kropel do nosa czy inhalacji. Stosuje się ją do eliminacji skutków zatruć związkami chemicznymi lub lekami. Pomaga na przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wspomaga zrzucanie zbędnych kilogramów.
Z sody oczyszczonej produkuje się kule musujące do kąpieli i różnego rodzaju kosmetyki oczyszczające, w tym maski i peelingi. Proszek skutecznie zwalcza drobnoustroje, więc może być wykorzystywany w kuracji przeciwgrzybiczej i przeciwtrądzikowej.
Soda oczyszczona na objawy przeziębienia
Nasze mamy i babcie polecały i nadal polecają stosować sodę oczyszczoną do walki z objawami przeziębienia. Można ją wykorzystać na kilka sposobów, w tym m.in. jako:
- inhalacje – nalej do miski 1l gorącej wody, dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj. Nachyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać ok. 10 minut. Powtarzaj zabieg przynajmniej raz dziennie przez kilka dni. Wdychanie oparów powinno udrożnić drogi oddechowe i ułatwić oddychanie.
- płukanki – do szklanki ciepłej wody dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i wymieszaj. Tak przygotowaną mieszanką płucz gardło 3-4 razy dziennie. Płukanie ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych.
- krople – wlej do kubka 1 łyżkę wody i 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej, wymieszaj. Przy pomocy pipety wpuść 1-2 krople przygotowanej mikstury do każdej z dziurek w nosie. Krople do nosa z sody oczyszczonej rozrzedzą zalegającą w nosie wydzielinę i ułatwią jej usuwanie.
Przeciwwskazania do spożywania sody oczyszczonej
Sody nie powinny przyjmować osoby na diecie wykluczającej spożycie sodu. Nie jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym i przyjmującym leki na serce. Choć na ogół nie ma przeciwwskazań do stosowania sody oczyszczonej przez alergików, to mimo wszystko warto zachować ostrożność, a w razie wystąpienia reakcji alergicznej zrezygnować z dalszego jej używania. Soda oczyszczona może stanowić zagrożenie dla dzieci, dlatego podawanie jej warto skonsultować z pediatrą.
Spożywanie sody oczyszczonej – skutki uboczne
Działania niepożądane po spożyciu sody oczyszczonej występują stosunkowo rzadko, ale mogą się zdarzyć. Możliwe skutki uboczne to m.in.:
- wymioty,
- biegunka,
- ból brzucha,
- ból i zawroty głowy,
- choroby wątroby,
- choroby nerek.
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy zrezygnować z przyjmowania sody oczyszczonej na pełny żołądek. Ponadto nie powinno się spożywać jej w dużych dawkach i dłużej niż 2 tygodnie ciągiem.