Medycyna holistyczna – czym się zajmuje? Czy stosując jej metody, da się wyleczyć z choroby?
W medycynie holistycznej człowiek postrzegany jest jako całość. Gdy coś szwankuje to znak, że harmonia została zaburzona i to niekoniecznie w obrębie ciała, a być może w jakimś obszarze życia. Leczenie holistyczne ma za zadanie przywrócić stan równowagi i wyeliminować źródło problemów, a nie tylko same objawy choroby tak jak wiele innych metod.
Słysząc „holistyczny” wielu osobom na myśl, zupełnie niesłusznie, od razu nasuwa się medycyna alternatywna i niekonwencjonalne terapie. Określenie to jednak odnosi się ogólnie do leczenia i dbania o zdrowie. Czym dokładnie jest medycyna holistyczna?
Medycyna holistyczna – na czym polega?
Medycyna holistyczna to nie określona metoda praktyk leczniczych, ale filozofia, ewentualnie światopogląd odnoszący się do sposobu uprawiania medycyny. Sporo wywnioskować można już z samej nazwy – „holistyczny” pochodzi od greckiego słowa holos, co oznacza „całość”.
W myśl medycyny holistycznej człowiek jest więc całością, jednym układem, na który składa się ciało, dusza i umysł. Uważa się też, że jest on nierozerwalnie połączony ze światem zewnętrznym – jeśli w jego otoczeniu coś nie gra, od razu odbija się to na jego zdrowiu.
Zgodnie z tym podejściem należy dokładnie przeanalizować znane fakty, by znaleźć przyczynę choroby i dotrzeć do jej źródła. Tylko w ten sposób można ją wyleczyć, a nie skupiając się wyłącznie na zaleczaniu samych objawów.
Założenia medycyny holistycznej
Sam pewnie niejednokrotnie miałeś wrażenie, że lekarz nie angażuje się w Twoje leczenie. Czułeś się jak kolejny bezimienny pacjent, który przyszedł tylko po receptę i przewidywalną radę. W medycynie holistycznej takie podejście nie może mieć miejsca. Tutaj ważny jest człowiek, a nie to, co mu dolega.
Nie można nikogo definiować przez chorobę. To może być jedną z przyczyn, dlaczego coraz więcej ludzi zaczyna się interesować medycyną holistyczną. W końcu każdy chce być traktowany poważnie i z szacunkiem. Przy tym czuć, że specjaliście zależy na tym, by pacjent odzyskał zdrowie.
Medycyna holistyczna ma też całą masę innych ważnych założeń, jak choćby to, że chory musi być w pełni zaangażowany w proces leczenia. Jego umysł, ciało i duszę traktuje się jako nierozerwalną całość. Dąży się do uzyskania równowagi w każdym z tych obszarów, gdyż to pierwszy krok do wyzdrowienia.
Metody leczenia stosowane w medycynie holistycznej
W medycynie holistycznej wykorzystuje się zarówno metody z zakresu medycyny konwencjonalnej, jak i z szeroko rozumianej medycyny naturalnej. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. ziołolecznictwo, aromaterapia, akupunktura, hydroterapia, akupresura, homeopatia i wiele innych metod z wymienionych obszarów.
Każdy człowiek jest inny. Może się zdarzyć, że dwie osoby będą mieć takie same objawy, nawet tak samo nasilone, a w ramach holistycznego podejścia będą leczone w zupełnie inny sposób. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej recepty na zdrowie. Metodą prób i błędów trzeba dojść do tego, co pozwoli odzyskać utraconą harmonię, a wtedy już prosta droga do wyleczenia.
Medycyna holistyczna a medycyna niekonwencjonalna
Powszechnie uważa się, że medycyna holistyczna to jedna z metod leczenia wykorzystywana w obrębie medycyny alternatywnej, co nie ma nic wspólnego z prawdą. Dlaczego? Bo medycyna konwencjonalna bazuje na praktykach leczniczych, których skuteczność nie została potwierdzona naukowo. Są jedynie podejrzenia, niesprawdzone tezy przekazywane z pokolenia na pokolenie, że określone metody mogą pomóc w leczeniu określonych dolegliwości. Za to medycyna holistyczna korzysta z form leczenia, które rzeczywiście działają, na co są dowody.
Medycyna holistyczna – korzyści stosowania
Leczenie bazujące na holistycznych metodach bez wątpienia ma wiele zalet, w przeciwnym razie nie miałoby tak szerokiego grona zwolenników. Zastosowanie znajdują tutaj m.in. zioła i rośliny o prozdrowotnych właściwościach, wykazujących pozytywny wpływ na zdrowie. Jeśli choroba nie zagraża życiu, a dolegliwości po wdrożeniu produktów na bazie naturalnych składników stopniowo ustępują, to nie ma powodu ku temu, by przerywać taką terapię.
Problem jednak pojawia się wtedy, gdy pomimo stosowania leczenia stan zdrowia się nie poprawia, a wręcz pogarsza. Sytuacją zagrażającą życiu jest np. gdy pacjent ze względu na chorobę nowotworową ma jednoznaczne wskazania do podjęcia chemio- lub radioterapii, a ten, zamiast tego decyduje się stosować terapię ziołową. Dlatego trzeba obiektywnie ocenić szanse na wyleczenie z pomocą medycyny holistycznej, a najlepiej wcześniej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
Czy medycyna holistyczna może zaszkodzić?
Przy braku racjonalnego podejścia – niestety tak. Jest to szczególnie niebezpieczna forma leczenia w przypadku, gdy problem stanowi ciężka, przewlekła choroba, będąca poważnym zagrożeniem dla życia, a pacjent, zamiast zaufać swojemu lekarzowi w kwestii leczenia, woli eksperymentować. Wtedy taka decyzja o rezygnacji z konwencjonalnych metod na rzecz medycyny holistycznej może go dużo kosztować. Czasem warto jednak zawierzyć swoje zdrowie osobie kompetentnej, która jest specjalistą w swojej dziedzinie, a nie robić z siebie królika doświadczalnego, gdy na szali leży życie.