Fizjoterapia – jakie niesie korzyści? Kto powinien skorzystać z fizjoterapii?
Ból ograniczający sprawność ruchową, który towarzyszy kontuzjom, urazom i stanom chorobowym, choć utrudnia normalne funkcjonowanie, to zwykle przy właściwej terapii przechodzi. Pomóc powinny odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne, które złagodzą uporczywe dolegliwości, umożliwiając powrót do pełni zdrowia.
Pojęcie „fizjoterapia” zapewne zna każdy, ale już nie każdy wie, co się dokładnie pod nim kryje. Niektórym wydaje się, że w ten sposób określa się terapię manualną prowadzoną przez fizjoterapeutę. Zabieg ten rzeczywiście wchodzi w zakres fizjoterapii, ale oprócz niego są też inne metody leczenia. Co obejmuje fizjoterapia i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy!
Fizjoterapia – na czym polega?
Fizjoterapia jest gałęzią nauk medycznych, obejmującą zespół metod leczniczych wykorzystujących naturalnie występujące bodźce zewnętrzne. Składa się z dwóch działów: kinezyterapii, która wykorzystuje ruch oraz z fizykoterapii, gdzie bazuje się na zabiegach fizykalnych. Pacjentów więc leczy się przy pomocy naturalnych środków, opartych na zróżnicowanych formach energii fizycznej takich jak ruch oraz dotyk, a także bodźce mechaniczne, termiczne, kinetyczne, świetlne, elektryczne i chemiczne.
Głównym celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności fizycznej po przebytym urazie lub operacji, jak również zahamowanie postępującego procesu chorobowego i wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Wykorzystuje się ją też w ramach profilaktyki, aby zapobiec nawrotom przypadłości.
Rodzaje fizjoterapii
Fizjoterapię dzieli się ze względu na bodźce, jakich dostarcza organizmowi. Wyróżnia się takie metody fizjoterapii jak:
- kinezyterapia – określa terapię wykorzystującą różne formy aktywności fizycznej,
- masaż leczniczy – wykonywany jako uzupełnienie lub przygotowanie do innych zabiegów (np. masaż klasyczny, segmentarny, wibracyjny, podwodny etc.),
- balneoterapia – do terapii wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze (np. kąpiel lecznicza, inhalacja, kuracja pitna etc.),
- hydroterapia – definiuje leczenie przy wykorzystaniu wody pod różnymi postaciami, różnym ciśnieniem oraz temperaturą,
- klimatoterapia – polega na leczeniu przy wykorzystaniu właściwości naturalnego środowiska przyrodniczego (np. kąpiel słoneczna, kąpiel powietrzna, kąpiel morska, inhalacja aerozolu morskiego etc.),
- termoterapia – to terapia wykorzystujące do leczenia energię cieplną (ciepłolecznictwo i zimnolecznictwo),
- magnetoterapia – jest to metoda wykorzystująca leczniczy wpływ pola magnetycznego,
- ultrasonoterapia – określa leczenie przy pomocy ultradźwięków,
- światłolecznictwo – jest to metoda wykorzystująca do leczenia promieniowanie podczerwone, widzialne i nadfioletowe,
- elektroterapia – to określenie leczenia z wykorzystaniem prądu stałego oraz prądów impulsowych o małej i średniej częstotliwości.
Do fizjoterapii należy również leczenie uzdrowiskowe, czyli zorganizowane postępowanie lecznicze mające miejsce w uzdrowisku, gdzie do leczenia, rehabilitacji lub profilaktyki oprócz metod fizykalnych wykorzystuje się także surowce lecznicze i klimat.
Fizjoterapia – wskazania
Fizjoterapia pomaga w leczeniu dysfunkcji różnych układów, w tym m.in. układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Najczęściej na fizjoterapię kierowani są pacjenci, u których zdiagnozowane zostały takie przypadłości jak:
- uraz czaszkowo-mózgowy,
- uraz wielonarządowy,
- udar mózgu,
- złamanie kości,
- uszkodzenie stawu,
- osteoporoza,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- uraz rdzenia kręgowego,
- choroby układu rozrodczego,
- zaburzenia dna miednicy,
- urazy i kontuzje sportowe.
Z fizjoterapii powinny korzystać również osoby cierpiące na choroby przewlekłe typu stwardnienie rozsiane (SM), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), mózgowe porażenie dziecięce (MPD), choroba Parkinsona czy astma.
Korzyści fizjoterapii
Zabiegi fizjoterapeutyczne w każdym przypadku dobierane są indywidualnie, stosownie do potrzeb pacjenta. Przy regularnym z nich korzystaniu nasilenie dolegliwości bólowych zmniejsza się, a co za tym idzie, spada zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Dzięki fizjoterapii można opanować wiele urazów ortopedycznych początkowo kwalifikowanych do operacji. To także jedyna szansa na powrót do pełnej sprawności dla osób po udarze czy urazie, jak również cierpiących z powodu innych problemów prowadzących do dysfunkcji poszczególnych układów. Fizjoterapia prowadzi do poprawy mobilności, ruchu oraz lepszej równowagi.
Gdzie można skorzystać z fizjoterapii?
Fizjoterapia w Polsce podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby móc jednak z niej skorzystać, potrzebne jest skierowanie, które może wystawić lekarz, np. ortopeda lub neurolog. Leczenie może odbywać się w zwykłym szpitalu, szpitalu rehabilitacyjnym, przychodni rehabilitacyjnej lub sanatorium. Z fizjoterapii można skorzystać także bez skierowania w gabinecie fizjoterapii, jednak wtedy wizyta jest odpłatna.