Czy masaż refleksologiczny leczy? Kilka słów o refleksologii
Zdrowie to cenny dar, który nie jest dany nam raz na zawsze. By je zachować, trzeba stale o nie dbać. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jedną z metod, którą można stosować w ramach profilaktyki wielu chorób, jest refleksologia. Zdaniem niektórych jest to skuteczny sposób na wyeliminowanie wielu uporczywych dolegliwości. Czy refleksologia naprawdę działa? Sprawdzamy!
Refleksologia jest holistyczną metodą leczenia, gdzie człowiek postrzegany jest jako niepodzielna całość, obejmująca ciało, umysł i ducha. Dobry refleksolog nie skupia się na przypisaniu towarzyszących pacjentowi objawów konkretnej jednostce chorobowej. Nie doszukuje się też przyczyny problemów w konkretnym narządzie czy układzie. Zgodnie z holistycznym podejściem, rozważa występujące schorzenie w kontekście całego organizmu.
Refleksologia – na czym polega?
Zgodnie z założeniami refleksologii na stopach, dłoniach twarzy i uszach umiejscowione są specjalne punkty, tzw. refleksy, które mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi narządami i częściami ciała. Zatem uciskając w odpowiednim miejscu, można usprawnić przepływ energii przez ciało, przeciwdziałając dolegliwości obejmującej konkretny organ. Takie wodzenie kciukiem po wybranych partiach ciała ma przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia i pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu.
W praktyce refleksologia to po prostu masaż. Podczas sesji refleksolog chodzi kciukiem i palcami utrzymując jednostajną siłę ucisku i zmieniając kąt działania, przechodząc po kolei miejsca zdrowe i chore. Według zwolenników refleksologii metoda jest skutecznym sposobem leczenia i nie wymaga stosowania dodatkowych metach. Lekarze przekonują jednak, że najlepsze efekty można uzyskać, łącząc medycynę alternatywną z konwencjonalną.
Refleksologia stóp
Choć masaż refleksologiczny może dotyczyć różnych części ciała, to najczęściej mówi się o refleksologii stóp. To niezwykle skuteczna forma zabiegu relaksującego, ale przede wszystkim leczniczego.
Kluczowe w refleksoterapii jest uciskanie precyzyjnie określonych obszarów na stopach. Specjaliści z zakresu refleksologii korzystają ze specjalnej mapy stóp, z której można wyczytać, z jakim organem czy częścią ciała połączone jest dane miejsce. Znając punkty refleksologiczne wiedzą, gdzie uciskać, aby uzyskać pożądany efekt.
W refleksologii stóp wyróżnia się wiele punktów, wśród których wymienić można strefy odpowiedzialne za takie organy i układy jak:
- serce, płuca, oskrzela i przepona,
- oczy, uszy i zatoki,
- mózg,
- żołądek, trzustka, jelito grube i cienkie, wyrostek robaczkowy i pęcherzyk żółciowy,
- tarczyca, śledziona, nadnercza i przysadka mózgowa,
- nerki, pęcherz moczowy i moczowód.
Analogiczne punkty umiejscowione są na wewnętrznej i częściowo zewnętrznej powierzchni dłoni.
Refleksologia – kto powinien z niej skorzystać?
Refleksologia polecana jest osobom, które cierpią z powodu określonych dolegliwości. Sprawdza się także jako forma profilaktyki różnych chorób. Z pomocy refleksologa warto skorzystać wtedy, gdy:
- jest się zestresowanym,
- jest się przemęczonym zarówno fizycznie, jak i psychicznie,
- mając problem z koncentracją i zapamiętywaniem,
- mając rozregulowaną gospodarkę hormonalną,
- mając obniżoną odporność,
- cierpiąc na zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
Jak wygląda refleksoterapia?
Podczas zabiegu refleksolog uciska określone punkty na ciele, najpierw delikatnie, z czasem coraz silniej. Masaż wykonuje przy pomocy kciuków, a ruchy są płynne i zdecydowane. Efekty refleksoterapii przychodzą z czasem. Potrzeba od kilku do nawet kilkunastu zabiegów, by je zobaczyć.
Jak refleksologia działa w praktyce? Specjalista obserwuje reakcję organizmu na uciskanie konkretnych stref. Jeśli dane miejsce jest tkliwe, a ucisk jest bardzo nieprzyjemny, wręcz bolesny, wskazuje to na problemy w funkcjonowaniu danego organu lub układu, którego dotyczy punkt refleksologiczny. Przykładowo nadwrażliwość strefy znajdującej się po wewnętrznej stronie dużego palca wskazywać może na zawroty głowy, szumy uszne czy sztywność karku.
Refleksoterapia – czy na pewno działa?
Zwolennicy refleksoterapii przekonują, że uciskanie odpowiednich punktów na ciele wyzwala lub usprawnia przepływ energii, która ma zbawienny wpływ na dany układ. Istnieje szereg zalet refleksologicznego masażu. Wśród najważniejszych widnieje:
- poprawa krążenia krwi,
- zwiększenie dopływu tlenu oraz substancji odżywczych do poszczególnych tkanek,
- detoksykacja organizmu,
- odzyskanie wewnętrznej równowagi,
- zniwelowanie napięcia,
- usuwanie oznak osłabienia i zmęczenia.
Refleksoterapia postrzegana jest również jako narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można wychwycić problem zdrowotny we wczesnej fazie, zanim dojdzie do rozwoju choroby.