Homeopatia – naturalna metoda leczenia. Jak działa i czy jest skuteczna?
Homeopatia od zawsze budziła sporo kontrowersji. Wiele osób chwali sobie leczenie homeopatyczne i przekonuje innych o jego skuteczności. Jednak są i sceptycznie nastawieni do tej metody. Ich zdaniem homeopatia nie leczy, a jeśli już cokolwiek robi, to jedynie wywołuje efekt placebo. Czym są leki homeopatyczne i jak wygląda leczenie z ich udziałem? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o homeopatii.
Niekonwencjonalne metody leczenia takie jak homeopatia wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które chcą leczyć się przy pomocy naturalnych środków, a zarazem skutecznie i bezpieczenie. To nierzadko ostatnia deska ratunku dla tych, u których inne metody całkowicie zawiodły lub przyniosły efekty, lecz są one dalekie od oczekiwanych.
Homeopatia – co to jest?
Twórcą homeopatii jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Na przełomie XVIII i XIX wieku opracował teorię, że podobne można skutecznie leczyć podobnym. Reguła ta później została nazwana „prawem podobieństw” i jest najważniejszą z zasad homeopatii. Hahnemann do leczenia powszechnych chorób wykorzystywał przede wszystkim zioła, ale także inne składniki pochodzenia naturalnego. Przekonywał, że poprzez pobudzanie i stymulację naturalnych mechanizmów obronnych homeopatia leczy nie tylko same objawy, ale w pewnym stopniu także przyczynę dolegliwości.
Na czym polega homeopatia?
W homeopatii człowiek postrzegany jest jako całość – specjalista bierze pod uwagę nie tylko płaszczyznę fizyczną, ale również strefę emocjonalną i mentalną. Każdy pacjent jest indywidualną jednostką, co w praktyce znaczy tyle, że nawet pomimo jednakowej diagnozy i identycznych objawów dwie osoby są zupełnie różne, mogą inaczej przechodzić chorobę i w odmienny sposób reagować na leki.
W homeopatii niebagatelne znaczenie ma każdy, nawet najmniejszy czynnik wpływający na stan zdrowia i samopoczucie chorego. Dzięki takiemu podejściu u pacjentów leczonych homeopatycznie przy odpowiednio dobranym leczeniu dolegliwości stają się mniej uporczywe lub nawet całkowicie znikają. Choroby ustępują, a ogólne samopoczucie się poprawia, dzięki czemu chory szybciej wraca do formy.
Podobne leczyć podobnym – podstawowa zasada homeopatii
Dobór formy leczenia dla danego pacjenta opiera się na wspomnianej wcześniej regule, by podobne leczyć podobnym. Według twórcy homeopatii substancja powodująca pewne symptomy u osoby zdrowej podana w rozcieńczonej formie pacjentowi wykazującemu podobne objawy przyczyni się do ich ustąpienia. Zasadę działania reguły podobieństwa najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie leku wytwarzanego z cebuli.
Nikomu nie są obce objawy pojawiające się podczas krojenia cebuli. Obróbka warzywa powoduje charakterystyczną reakcję: podrażnienie błon śluzowych nosa i oczu. Z oczu płyną łzy, w nosie pojawia się katar. Praktycznie takie same lub nieco bardziej nasilone objawy towarzyszą infekcji czy alergii. Zgodnie z zasadą podobieństwa lek na bazie cebuli powinien przynieść choremu ulgę w przebiegu zarówno jednego, jak i drugiego schorzenia, niwelując katar i łzawienie.
Choć zasada podobieństwa w homeopatii obowiązuje zawsze, to nie w każdym przypadku tak dosłownie, jak w przykładzie wyżej opisanym. Czasem trudno jest znaleźć powiązanie między symptomami schorzenia a objawami organizmu będącymi reakcją na kontakt z potencjalnym lekiem. Szczegółowy opis leków homeopatycznych bez problemu znaleźć jednak można w literaturze, np. Materia medica.
Działanie leków homeopatycznych
W homeopatii kluczowe znaczenie ma źródło, z którego pozyskiwany jest materiał do wytworzenia leku. Surowcami do produkcji leków homeopatycznych zazwyczaj są substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. W ich składzie nie ma dodatków konserwujących ani składników chemicznych.
Każda substancje czynna, zanim trafi do produkcji preparatu, jest rozcieńczana. Bardzo duże rozcieńczenie sprawia, że leki homeopatyczne są bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów, nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że homeopatia ma niewiele wspólnego z ziołolecznictwem, z którym bardzo często jest mylona. Ziołolecznictwo to zupełnie inna gałąź medycyny niekonwencjonalnej.
Skuteczność homeopatii
Przed podjęciem leczenia homeopatycznego każdy zadaje sobie jedno pytanie: czy homeopatia mi pomoże? Być może Ciebie również ono nurtuje, dlatego z pewnością nie ucieszy Cię na nie odpowiedź. Na chwilę obecną nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii. Nie brakuje jednak osób twierdzących, że im kuracja lekami homeopatycznymi pomogła. Organizm ludzki jest dość skomplikowanym systemem, dlatego nie da się wykluczyć, że rzeczywiście tak się stało. Nie oznacza to jednak, że środek, który wyleczył Twojego znajomego, wyleczy także i Ciebie.
Homeopatia – lek czy placebo?
Nie ulega wątpliwości, że homeopatia jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych form leczenia. W medycynie uznaje się ją za pseudonaukę, a lekarze przekonują, że nie może zastąpić leczenia konwencjonalnego. Z drugiej jednak strony preparaty homeopatyczne mają Świadectwo Dopuszczenia do Obrotu, które zostało wydane przez Instytut Leków. Zgodnie z prawem nie wymagają dowodów skuteczności terapeutycznej. Można więc je bez większych trudności zdobyć na własny użytek.
Przy podejmowaniu ważnych decyzji w kontekście leczenia należy pamiętać, że homeopatia leczy jedynie objawy, a nie przyczyny choroby. Dlatego w przypadku większości chorób decyzja o rezygnacji z konwencjonalnego leczenia na rzecz homeopatii może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Często jednak różne formy leczenia da się z powodzeniem łączyć. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym, który pomoże nam obrać najlepszą dla nas drogę.