Akupunktura – jak działa i na jakie dolegliwości pomaga?
Akupunktura jest jedną z popularniejszych metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Kiedyś stosowana wyłącznie w Chinach, dzisiaj wykorzystywana na całym świecie, również w Polsce. Polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami ciała pacjenta, co ma na celu leczyć i zapobiegać. Co istotne, akupunktura została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nie jest więc tylko zabiegiem przeprowadzanym w podziemiach.
Choć tradycyjna medycyna chińska obejmuje wiele metod, to akupunktura jest tą najlepiej przebadaną i zrozumianą, choć nadal trwają badania nad jej możliwościami i skutecznością. Wielu osobom wydaje się, że jest to jedynie wbijanie igieł w ciało, a w rzeczywistości jest to normalny zabieg leczniczy udokumentowany protokołem medycznym. Na czym polega akupunktura i w leczeniu jakich dolegliwości znajduje zastosowanie?
Co to jest akupunktura?
Cała medycyna chińska opiera się na przekonaniu, że wszystkie narządy wewnętrzne kontaktują się ze środowiskiem zewnętrznym poprzez określone punkty na naszym ciele. W przypadku gdy któryś z organów został zajęty przez chorobę, punkty mu odpowiadające mogą zmieniać wygląd, a przy dotykaniu powodować ból. Zgodnie z innym założeniem medycyny chińskiej w naszym ciele nieustannie krąży życiodajna energia Qi, a bezpośrednim powodem chorób jest zablokowanie swobodnego przepływu przez ciało.
Akupunktura bazuje zarówno na teorii energii, jak i punktów. Aby wspomóc prawidłową równowagę energetyczną w organizmie, terapeuta nakłuwa punkty akupunkturowe, w których znajduje się skupisko energii. Ma to na celu przywrócić prawidłowy przepływ energetyczny, jednocześnie eliminując odczuwane dolegliwości.
Na ludzkim ciele zlokalizowano kilkaset punktów akupunktury. Każdy z nich ma różne działanie, które jest zależne od umiejscowienia względem meridianów, czyli kanałów przepływu energii Qi i odpowiada jednemu z organów w ciele.
Zasada działania akupunktury jest praktycznie taka sama jak akupresury, z tym że akupresura do stymulacji organizmu zamiast igieł wykorzystuje dotyk. W Polsce zabieg akupunktury mogą przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza.
Na co pomaga akupunktura?
Lista przypadłości, na jakie może pomóc akupunktura, jest naprawdę długa. Metoda wspiera leczenie:
- chorób neurologicznych (m.in. rwy kulszowej, dyskopatii i bólów odcinka szyjnego kręgosłupa),
- chorób przewodu pokarmowego (m.in. zapalenia błony śluzowej żołądka, zespołu jelita drażliwego),
- chorób sercowo-naczyniowych (m.in. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, niedociśnienia),
- chorób układu oddechowego (m.in. zapalenia płuc, zapalenia dróg oddechowych, astmy oskrzelowej),
- choroby zwyrodnieniowej stanów, zapalenia ścięgien i kontuzji,
- zaburzeń hormonalnych (m.in. niedoczynności i nadczynności tarczycy, menopauzy),
- niepłodności,
- chorób o nieustalonym podłożu,
- depresji,
- przewlekłego stresu,
- zaburzeń lękowych.
Jak działa akupunktura?
Życiodajna energia Qi przepływa przez meridiany, czyli system dróg wewnątrz ciała. Chińczycy zidentyfikowali w ciele 12 głównych meridian. Oprócz tego wskazali meridiany nadzwyczajne. Drogi biegną wzdłuż górnych i dolnych kończyn i po powierzchni ciała.
Meridiany przechodzą przez punkty akupunktury na ciele. Wyróżnia się:
- 12 meridianów głównych,
- 8 meridianów dodatkowych,
- 15 korateli (odgałęzień meridianów),
- 12 meridianów mięśniowych (brak połączenia z wnętrzem ciała),
- 12 meridianów skórnych (brak połączenia z wnętrzem ciała).
Według przekonań tradycyjnej medycyny chińskiej choroby są wynikiem zablokowania meridianów, przez co swobodny przepływ energii jest utrudniony lub równowaga energetyczna jest zaburzona. Stymulacja poszczególnych punktów pobudza przepływ energii.
Igły do akupunktury
Na poszczególnych etapach rozwoju akupunktury stosowane były igły różnych typów. W początkowym okresie wykorzystywano szpikulce zrobione z kamienia, kości lub bambusa. Wraz z biegiem czasu zastosowanie znalazły igły z żelaza, brązu i stali. Następnie najbogatszym wbijano igły wykonane ze srebra oraz złota.
Współczesna akupunktura wykorzystuje igły stalowe ze względu na najlepsze działanie i stosunkowo niskie koszty ich produkcji. Igły stalowe mają podobne parametry elektryczne co igły srebrne, jednak są od nich tańsze.
Podczas zabiegu igłami nakłuwa się określone miejsca na ciele – skórę wraz z tkanką podskórną. Nie ma to na celu zwiększyć pokłady energii w ciele, tylko wzmocnić ją i uregulować jej przepływu. Skoro dany obszar połączony jest siecią nerwów z zajętym chorobą organem, stymulacja pierwszego poprawi stan tego drugiego.
Kluczowe podczas całego procesu leczenia jest zlokalizowanie punktów, w które mają zostać wbite igły do akupunktury. Im większa precyzja w określeniu miejsca odpowiadającego organowi, który powoduje niepożądane dolegliwości, tym lepsze rezultaty leczenia.
Lokalizację punktów akupunkturowych określa się przy pomocy jednostki cun. Jednostka ta jest indywidualna dla każdego człowieka. Jeden cun to w przybliżeniu grubość kciuka, a 1,5 cuna to szerokość dwóch palców. Cunami odmierza się odległość między punktami, w które wbite mają zostać igły do akupunktury.