Kiedy i z jakimi dolegliwościami warto udać się do specjalisty medycyny naturalnej?
Medycyna naturalna, inaczej medycyna niekonwencjonalna, to naturalne metody leczenia chorego, z wykorzystaniem składników, które dała nam natura. To także szeroka gama praktyk, produktów i terapii wykazujących działanie lecznicze, ale niezbyt dobrze przetestowanych, których pozytywny wpływ na organizm ludzki nie został potwierdzony badaniami naukowymi. Medycyna niekonwencjonalna stała się popularna i jest używana przez mnóstwo ludzi w wielu krajach, również w Polsce.
Nietrudno zauważyć, że jeśli chodzi o choroby przewlekłe czy cywilizacyjne, medycyna konwencjonalna często pozostaje bezsilna. Skala zaburzeń metabolicznych, chorób układu krążenia czy otyłości osiągnęła tak wysoki poziom, że farmaceutyki przestały dawać im radę. W przypadku wielu dolegliwości zmiana stylu życia i naturalne metody leczenia to pierwszy krok do lepszego jutra.
Medycyna chińska na wątrobę
Specjalistę medycyny chińskiej warto odwiedzić, tocząc walkę ze schorzeniami układu trawiennego, pokarmowego lub moczowego. W medycynie chińskiej organizm ludzki utożsamiany jest z królestwem, w którym każdy organ sprawuje przypisaną mu rolę. Wątroba zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii – wpływa na zdrowie całego organizmu. Odpowiada za wzrok, ilość i jakość krwi, kondycję skóry i paznokci. Z bólem wątroby można walczyć za pomocą specjalnych diet oczyszczających, detoksykacji zalecanej przez specjalistów medycyny chińskiej.
A co, gdy ból nerek spędza nam sen z powiek? Według zaleceń specjalistów medycyny chińskiej nerki powinno się przede wszystkim wygrzewać. Są specjalne mieszanki ziół medycyny chińskiej, działające wzmacniająco na nerki.
Ajurweda na zaburzenia trawienia
Ajurweda, czyli indyjska metoda leczenia koncentruje się przede wszystkim na tym, by zapobiegać chorobom, a nie tylko leczyć. Gdy jednak dojdzie do rozwoju choroby ajurweda stara się trafić do źródła problemu i doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia, a nie tylko uśmierzenia bólu.
W społeczeństwie coraz bardziej powszechnym problemem stają się zaburzenia funkcji układu trawienia. Najwięcej dysfunkcji dotyka przełyku, żołądka i jelita. Do powstania chorób układu trawienia przyczynia się szybki tryb życia i niezdrowa dieta. Według indyjskiej metody leczenia ogromne znaczenie dla zdrowia ma nie tylko jakość spożywanych produktów, ale też sposób ich przyjmowania. Zmiana nawyków żywieniowych w wielu przypadkach to klucz do pozbycia się uprzykrzających życie dolegliwości.
Hirudoterapia na trudno gojące się rany
Niefortunne złamanie lub głębokie skaleczenie może zostawić po sobie ślad na skórze i wpędzić w kompleksy. Wtedy z pomocą przychodzi hirudoterapia, czyli metoda leczenia za pomocą pijawek. W ich ślinie obecne są bdeliny, które przyspieszają procesy regeneracji, poprzez hamowanie czynników zapalnych i zmniejszenie obrzęku, a także substancje przeciwbólowe niwelujące towarzyszący temu uporczywy ból. Ponadto pijawki uwalniają do krwi hirudynę, która zapobiega powstawaniu zakrzepów. Rana jest lepiej ukrwiona i odżywiona, co zdecydowanie przyspiesza proces gojenia.
W ślinie pijawek obecne są też substancje spowalniające procesy starzenia i wykazujące pozytywny wpływ na kondycję skóry, dzięki czemu pijawki mogą nie tylko wyleczyć, ale też upiększyć. Udowodniono także pozytywny wpływ hirudoterapii m.in. na leczenie żylaków, nadciśnienia, miażdżycy i chorób płuc.
Ziołolecznictwo na zespół jelita drażliwego
Dolegliwości towarzyszące zespołowi jelita drażliwego takie jak zmiana konsystencji stolca czy rytmu wypróżnień mogą znacznie obniżyć komfort i jakość życia. Uważa się, że zaparcia i biegunki to nie zmiany anatomiczne czy chorobowe, lecz dolegliwości związane ze stresem, niepokojem czy depresją. Okazuje się, że ulgę w bólu mogą przynieść zioła i surowce, poprawiające perystaltykę jelit. Niebagatelne znaczenie ma też dieta.
Polskie łąki i lasy obfitują w zioła lecznicze o rozmaitych wartościach zdrowotnych. Trzeba tylko wiedzieć, jak korzystać z tego, co dała nam natura. Ziołolecznictwo może pomóc m.in. przy stanach zapalnych dróg moczowych i przewodu pokarmowego, zapaleniu górnych dróg oddechowych i przeziębieniach, czy chorobach skórnych.
Akupunktura na ból głowy
Akupunktura to jedna z najstarszych metod leczenia schorzeń i dolegliwości. Metoda polega na nakłuwaniu metalowymi igłami wybranego obszaru ciała – skóry i tkanki podskórnej. Wiąże się to z przekonaniem, że stymulacja danego obszaru, połączonego siecią nerwów z określonym miejscem wewnątrz ciała, pozytywnie na niego wpłynie.
Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wykazały, że akupunktura może pomóc na choroby neurologiczne i ortopedyczne, w tym migrenowe bóle głowy. Jej stosowanie może przynieść pozytywny skutek w zapobieganiu i leczeniu chorób układu oddechowego czy chorobach żołądka i jelit.
Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu chorobom różnego pochodzenia. Niestety do tej pory w wielu przypadkach ich działanie nie zostało potwierdzone naukowo. Część jest nadal badana, niektóre zostały uznane za skuteczne, a jeszcze inne ocenia się za nieskuteczne lub nawet szkodliwe. Dlatego tak ważne jest, by przed zastosowaniem wybranej metody skonsultować się z lekarzem.